SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

niedziela, 21 sierpnia 2016


Ucząc dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak najczęściej wykorzystujemy naturalną aktywność dziecka stosując takie metody nauczania, które nam w tym pomagają.  Udowodniono, że ludzie słuchając lub czytając  zapamiętują 10%; 30% tego co widzą, ale aż 90 % tego w czym sami uczestniczą.
Dlatego w naszych działaniach zależy nam najbardziej na tym, aby nasi uczniowie poznawali świat w działaniu, na lekcjach prowokujemy do aktywności, wykorzystując nie tylko TIKowe narzędzia. Często sięgamy również po kreatywne pomoce i po gry planszowe. Gry to jedna z ulubionych aktywności naszych uczniów. Dzieci współzawodniczą ze sobą w ramach określonych reguł, a przy okazji przyswajają treści, które chcemy żeby zapamiętali. Poza tym mają możliwość sprawdzenia siebie, swojej wiedzy oraz swoich umiejętności. W pracy korzystamy nie tylko z gotowych gier planszowych, często takie gry tworzymy same dostosowując je do umiejętności i możliwości uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. Tak powstała gra pt. ,, Interpunkcyjny wyścig”. Nasi uczniowie często mają duże kłopoty z prawidłowym stosowanie znaków interpunkcyjnych. W dłuższych wypowiedziach pisemnych, pojawiają się liczne błędy interpunkcyjne. Gra, którą stworzyłyśmy pozwoli w zabawny i ciekawy sposób wyćwiczyć te umiejętności. Polega o na tym, że każdy z uczestników gry dostaje karty, na których znajdują się zdania. W zdaniach brakuje określonych znaków interpunkcyjnych. Dziecko, które prawidłowo wstawi brakujący znak przesuwa się na pierwsze(licząc od STARTU) wolne pole z tym właśnie znakiem. Osoba, która pierwsza dotrze do mety wygrywa wyścig. 
Grę można pobrać i wydrukować. Udostępniamy ją poniżej.


2 komentarze:

  1. Super, wykorzystam dla starszych logopedycznie.W niektórych zdaniach na końcu, pojawiają się wstawione kropki, to celowe?

    OdpowiedzUsuń
  2. Kropki pojawiły się celowo, w tych zdaniach brakuje innych znaków interpunkcyjnych.

    OdpowiedzUsuń