SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

czwartek, 8 września 2016


W ostatnim czasie, słowo programowanie czy kodowanie stało się tak powszechne i naturalne, że już nikt nie ma wątpliwości, że to przestrzeń edukacyjna, którą trzeba odpowiednio zagospodarować.
W poprzednich naszych postach przekonywałyśmy już Państwa, że kodować mogą także dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Stworzyłyśmy infografikę z bazą aplikacji, które mogą naszym uczniów opanowanie te umiejętności ułatwić.
A co z najmłodszymi uczniami?
Dla nich rewelacyjną pomocą, która nie tylko wprowadzi ich w świat  kodowania jest „MATA MISTRZÓW KODOWANIA”. Dwustronna plansza wykonana z lekkiego tworzywa, łatwego w utrzymaniu czystości. Podzielona na mniejsze płaszczyzny, na której dzieci układać mogą kolorowe, atrakcyjne wizualnie i sensorycznie klocki, podzielone na 3 kategorie: rośliny, zwierzęta i środki transportu. Mata wraz z klockami służy nie tylko do wstępnych aktywności związanych z kodowaniem, ale także do rozwoju kompetencji matematycznych,  orientacji w przestrzeni, w schemacie własnego ciała, tworzenia zbiorów, porównywanie ilości, odczytywania i określania  położenia przedmiotów na osiach, określania kierunków. Matę możemy także wykorzystać do rozwijania słownictwa poprzez układanie historyjek obrazkowych, dzielenia wyrazów na sylaby, wyodrębniania głosek. Młodsze dzieci mogą z pomocą maty uczyć się kolorów, określać wielkości czy stosunki przestrzenne.  Z pewnością mata ułatwi nam usprawnianie zaburzonych funkcji u dzieci, ale także ich rozwój i doskonalenie nabytych już umiejętności.
Podczas dzisiejszych, pierwszych zajęć z matą kodowania na zajęciach rewalidacyjnych z uczniami klasy 1-2 doskonaliłyśmy umiejętność przeliczania, utrwalałyśmy poczucie wartości liczby. Wdrażałyśmy dzieci do porównywania i porządkowania liczb.Aktywność dzieci przerosła nasze oczekiwania. Taka forma aktywności i nauki wywarła na nich duże wrażenie i z pewnością nie mogą się już doczekać kolejnych zajęć. 
Wspaniały blog pełen pomysłów związanych z matą to  "Kodowanie na dywanie". Polecamy. 
Matę można kupić u "Mistrzów Kodowania".1 komentarz:

  1. Nauka kodowania w dzisiejszych czasach ze względu na podstawę programową jak i wzrost technologiczny jest niezbędna. Firmy zajmujące się branżą edukacyjną / technologiczną idą z duchem czasu i oferują klientom szeroki wachlarz produktów. Godna polecenia wydaje się firma www.mojebambino.pl gdzie udało mi się odnaleźć wszystko czego poszukiwałam do przedszkola w jednym miejscu i to w atrakcyjnych cenach

    OdpowiedzUsuń