SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Wspomnienia z wakacji w komiksieJak kreatywnie i niebanalnie  rozpocząć nowy rok szkolny?
Nauczyciele z pewnością mają wiele pomysłów na to, jak zintegrować uczniów, spowodować by zawiązały się nowe znajomości, a w konsekwencji  nawet przyjaźnie.
Na pewno na wielu lekcjach wybrzmi temat związany z wakacyjnymi wspomnieniami i przygodami. Dlatego przydatne okazać się mogą programy i aplikacje, które pozwolą na wyrażenie emocji i opowiedzenie w kreatywny sposób tego, co zdarzyło się podczas letnich wyjazdów i wędrówek. Z pewnością możemy naszym uczniom zaproponować stworzenie plakatu, interaktywnej kartki z wakacji lub np. komiksu. 

W przestrzeni internetowej istnieje wiele programów webowych i aplikacji na urządzenia mobilne, które z powodzeniem możemy wykorzystać do stworzenia z naszymi uczniami krótkich komiksów.

Jednym z  ulubionych i sprawdzonych narzędzi jest webowa, ale dostępna także na urządzenia mobilne, aplikacja piZap. Jest to bezpłatne narzędzie, które oferuje również dodatkowe możliwości po wykupieniu stosownego abonamentu. 
Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.pizap.com lub pobrać aplikację tabletową. Nie trzeba zakładać konta ani się logować, ale musimy pamiętać, żeby przed opuszczeniem strony pobrać wykonany projekt na swój komputer. W przeciwnym razie nasza praca zniknie bez możliwości powrotu do niej i edycji. W aplikacji piZap zdecydowanie najczęściej tworzymy jednak komiksy. Wykorzystujemy w tym celu wybrany szablon do kolażu i do niego wczytujemy wcześniej edytowane zdjęcia czy obrazki. Dodajemy chmurki z niezbędnymi opisami czy hasłami i pobieramy na swój komputer. Taki komiks możemy opublikować w mediach społecznościowych, wydrukować i wkleić do kart pracy, wykorzystać jako materiał poglądowy na konkretnej lekcji albo umieścić na szkolnej gazetce. 

Strona z programem piZap znajduje się TUTAJ
Aplikację na urządzenia mobilne z systemem Android pobierz TUTAJ
Aplikację na urządzenia mobilne z systemem iOS pobierz TUTAJ


Innym narzędziem do tworzenia komiksów jest bezpłatny program comixify. To świetne, intuicyjne narzędzie, które pozwoli Ci w kilka minut stworzyć niepowtarzalne komiksy, bez konieczności zakładania konta i logowania się. Jak to zrobić?
Wejdź na stronę TUTAJ. Następnie dodaj minimum 10 zdjęć lub plików wideo. Po ich załadowaniu wygeneruje się komiks, który możesz edytować  według własnego uznania. Po prawej stronie komiksu znajdują się narzędzia do jego edycji. Możesz nałożyć filtr, który zmieni styl komiksu, następnie dokładamy chmurki tekstowe,  a następnie pobieramy komiks na swój komputer, lub udostępniamy w sieci. Pamiętajmy jednak, że stworzony komiks zostaje na portalu. 
Bardzo często wykorzystywanym przez nas narzędziem do tworzenia komiksów jest platforma Toondoo. To również bezpłatne narzędzie, dzięki któremu uczniowie mogą stworzyć ciekawe komiksy, z wykorzystaniem motywów tła, klipartów i chmurek tekstowych dostępnych na stronie. 

Jak stworzyć taki komiks dowiesz się TUTAJ, w opisywanym przez nas poście.

1 komentarz: