SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

sobota, 4 grudnia 2021

Świąteczne wędrówki Mikołaja na macie do kodowaniaZabawa "Świąteczna Mikołaj". Grę z kodowaniem drogi muchy zaczynamy od rozłożenia maty do kodowania i umiejscowienia na macie wizerunku muchy.
Na początku dzieci śledzą wzrokiem drogę Mikołaja, który porusza się zgodnie z instrukcją nauczyciela np. "Mikołaj idzie w górę", "Mikołaj idzie w dół", "Mikołaj idzie w prawo", "Mikołaj idzie w lewo", "Mikołaj wyszedł”- w przypadku, kiedy Mikołaj wyjdzie poza planszę. To zmodyfikowana gra "Mucha wyszła".

Następnie na matę układamy w różnych miejscach symbole Bożego Narodzenia, takie jak choinka, bombka, piernik.
Nauczyciel ponownie wydaje polecenia, które stanowią o ruchu Mikołaja, np. "Mikołaj idzie w górę", Mikołaj idzie w prawo". Na początku, jeśli uczniowie będą mieli problem z kierunkami, Mikołaj może "chodzić" z nimi po macie (można ją przekładać), następnie uczniowie mogą ćwiczyć wyłącznie wodząc wzrokiem za nim. W momencie kiedy Mikołaj wejdzie na pole z danym symbolem, dzieci muszą wypowiedzieć jego nazwę.
Po opanowaniu zasad gry z symbolami można wprowadzić aktywności ruchowe. Można się umówić, że kiedy Mikołaj wejdzie na rozłożony na macie symbol to dzieci muszą wykonać jakiś ruch, np. wstać, klasnąć itd.
Dodatkowym zadaniem jest ułożenie kodu za pomocą klocków ruchu, czyli strzałek, dzięki którym należy wskazać najkrótszą i najdłuższą drogę Mikołaja do domku. Jeden ruch to jedna kratka na macie. Kod możemy ułożyć za pomocą klocków ruchu, lub zapisać na kartce (strzałki).

Po aktywnościach na dużych płaszczyznach, czyli na macie pracujemy z kartą pracy. Uczniowie kodują trasę.

Do utrwalania symboli i rozwijania słownictwa można także użyć innych elementów.
Etykiety można także wykorzystać do gry w memory.
 Etykiety z symbolami Mikołaja , symboli świąt można pobrać TUTAJ Klocki ruchu można natomiast pobrać TUTAJPlansza - karta pracy "Mikołajkowy wyścig" pobierz TUTAJ
Karta pracy z określaniem współrzędnych, zdaniem uczniów jest wskazanie współrzędnych  symboli na macie i napisanie ich nazw w odpowiednim polu.


Gra w  na macie:


2 komentarze:

  1. Podziwiam Waszą stronę. Inspirujecie mnie do coraz nowszych wyzwań. Dziękuję i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń