SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

środa, 18 marca 2020

ELEKTONICZNE KSIĄŻECZKI- KREATYWNE ZADANIA


Jak zachęcić dzieci do czytania, do poszerzania słownictwa, rozwijania wyobraźni i kreatywnego działania w tym trudnym dla nas wszystkim czasie? Naszym zdaniem świetnym sposobem  na to mogą być  elektroniczne książeczki.

Jest wiele darmowych aplikacji, dzięki którym nie tylko dorośli, ale przede wszystkim uczniowie mogą stworzyć ciekawe wizualizacje, opowiadania, opisy, elektroniczne instrukcje czy na przykład relacje. Dla naszych uczniów najłatwiejszą, intuicyjną i niezwykle efektowną aplikacją jest StroyJumper.

StoryJumer to narzędzie przeznaczone do tworzenia i udostępniania elektronicznych książeczek. Aplikacja udostępnia użytkownikom bogatą kolekcję emotek, naklejek i scen, które pozwalają przygotować ciekawą szatę graficzną dla tworzonej historii. Do jej zilustrowania możemy również wykorzystać własne zdjęcia, które w łatwy sposób możemy pobrać ze swojego komputera. Do zdjęć dołączyć możemy tekst, który formatujemy za pomocą różnych narzędzi, wzbogacając go np. banerami. Plusem takich książeczek jest to, że po zapisaniu generujemy do nich link, lub kod dzięki któremu możemy je opublikować w przestrzeni internetowej, na blogu, czy stronie internetowej. Jest to o tyle ważne, że w szybki sposób swoją pracą możemy pochwalić się z innymi, co dodatkowo motywuje uczniów do estetycznego i ciekawego jej wykonania.

Jak możemy wykorzystać elektroniczne książeczki do pracy zdalnej i samodzielnej aktywności uczniów? Rekomendujemy dwojakie ich wykorzystanie. Po pierwsze jako narzędzie nauczyciela, w którym zaplanuje w taki niesztampowy sposób zadania dla swoich uczniów i zamieści je na stronach książeczki. Po drugie jako zadania dla uczniów, które pozwolą na kreatywną pracę.

Przykłady zadań dla uczniów:

1. Stworzenie elektronicznej książeczki z pierwszymi wiosennymi kwiatami. Poproś uczniów, aby wyszukali w internecie zdjęcia pierwszych wiosennych kwiatów i pobrali je na swój komputer, czy urządzenie mobilne. Najlepszą stroną, na której udostępniane są pliki graficzne na licencji CCO, dzięki której na pewno nie nasi uczniowie nie złamią praw autorskich udostępniając je później w sieci jest strona www.pixabay.com. Uczniowie mogą zrobić też zdjęcia kwiatom, jeśli takowe wyrosły na przykład w ich ogrodzie.
Następnym zadaniem będzie ich umieszczenie w książeczce oraz ich opis. Warto dać instrukcję uczniom, co należy uwzględnić w ich opisie. Stworzone książeczki dzieci mogą udostępnić a pomocą linku, który program automatycznie generuje. Takimi linkami mogą się wymieniać i rozmawiać na temat swoich prac.
2. Podobne książeczki mogą stworzyć uczniowie prezentując np. opisy, czy charakterystyki bohaterów literackich czy  przeczytanych lektur. Mogą też streścić w taki kreatywny sposób.
3. Na lekcję geografii można skonstruować książeczkę prezentującą wybrane państwo, kreainę geograficzną, czy klimat.
4. Uczniowie klas przysposabiających do pracy mogą wykonać książeczkę z przepisem na ulubioną potrawę, czy ciasto.
Kreatywnym pomysłem będzie także wykonanie książeczki z instrukcją przygotowania np. wielkanocnego stroiku.
5. Najmłodsze dzieci mogą opisać swoją rodzinę, czy ulubioną zabawkę.

Strona do tworzenia książeczek znajduje się TUTAJ

Aby ułatwić Państwu i uczniom stworzenie takiej książeczki umieszczamy krótki instruktaż.

1. Wejdź na stronę https://www.storyjumper.com/library/my
2. Załóż konto.
3. Kliknij utwórz książkę.4. Wybierz szablon książki.5. Twórz książkę na szablonie, dodaj zdjęcia, tekst, kształty. 


6. Utworzą książeczkę zapisz. Możesz ją udostępnić za pomocą linku. (share)Pomysłów na wykorzystanie elektronicznych książeczek jest naprawdę wiele. Ku inspiracji wklejamy kilka naszych propozycji.
Book titled ''Na ludowo'Projekt edukacyjny'Read this book made on StoryJumper
Book titled 'Flagi państw Unii Europejskiej'Read this book made on StoryJumper
Book titled 'Dobre rady na wakacje!'Read this book made on StoryJumper
Book titled 'Przepis na pączki!'Read this book made on StoryJumper

1 komentarz:

  1. Książeczki są wspaniałe! Niestety nie wiem jak zrobić aby móc ją czytać tak jak u Państwa, na stronie w małym okienku. Jest tylko opcja udostępnienia linku.

    OdpowiedzUsuń