SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

niedziela, 15 marca 2020

Kreatywne lekcje online - animacja poklatkowa

Jednym ze sposobów na rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów jest ich twórcza aktywność. W obecnej sytuacji, w końcu mamy czas i okazję , aby wyjść poza ramy podręczników i zeszytów ćwiczeń. Zaproponujmy naszym uczniom zabawy, których dodatkowym atutem będą umiejętnie przemycone treści edukacyjne. Sposobem na takie działania może być m.in animacja poklatkowa, ponieważ nagrywanie filmików jest  świetnym  sposób na zapamiętanie treści lektury, opowiedzenie własnej historii czy zobrazowanie wybranego zagadnienia.
Dla uczniów z niepełnosprawnościami  sposób  na doskonalenie umiejętności motorycznych. Jak zatem stworzyć filmik używając nieruchomych obrazów? W dobie nowoczesnych technologii nie jest to skomplikowany proces. Wystarczy wybrać odpowiednią aplikację, zainstalować na smartfonie lub tablecie i rozpocząć pracę. My wybrałyśmy aplikację StikBot Studio2, ponieważ jest ona darmowa i prosta w użyciu. Wykorzystałyśmy ją m.in na lekcji języka polskiego, podczas omawiania wiersza A. Mickiewicza ,,Reduta Ordona”. Ten niełatwy w odbiorze tekst, dzięki nagranym filmikom, został zinterpretowany i zapamiętany bez większych problemów.
Od czego zacząć tworzenie animacji poklatkowej?


Zainstaluj StikBot Studio. Aplikacja jest dostępna na App Store (TUTAJ) i w Sklepie Play (TUTAJ). Następnie otwórz aplikację i kliknij ikonę Create Movie.

Ustaw stabilnie aparat i zaplanuj scenę.
Kliknij ikonę aparatu i zrób  zdjęcie.
Dodaj kolejny element lub zmień ich położenie. Aby uzyskać płynny ruch, zwróć uwagę na podgląd poprzedniej sceny. Kontynuuj, aż ukończysz filmik.

Po zakończeniu wybranej sceny możesz zmienić przyciskiem plusa prędkość wyświetlania klatek,dodać podkład muzyczny i efekty dzwiękowe lub nagrać narrację.
Po ukończeniu animacji możesz ją zapisać w jakości HD. Filmik znajdziesz w Galerii urządzennia.
Pamiętaj, że zawsze możesz wrócić do edycji filmu. Klikając dwa razy na wybrane zdjęcie, możesz je usunąć, skopiować i wkleić w dowolnym miejscu.
Oto przykład animacji stworzonej do ,,Reduty Ordona" przez ucznia klasy 7.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz