SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

czwartek, 12 marca 2020

Screencasty - sposób na zdalne nauczanie

Od poniedziałku zostaną zamknięte szkoły. Jak zatem dotrzeć do uczniów i wytłumaczyć im  trudne zagadnienia? Jakich narzędzi użyć, do przygotowania zindywidualizowanych materiałów, dostosowanych do potrzeb i możliwości uczniów?


W dobie nowoczesnych technologii, programów i platform z pewnością nie zabraknie. Jedną z metod, która w obecnej sytuacji sprawdzi się w 100% jest screencastyng. Co to takiego?

Scrincasting to działania polegające na nagrywaniu wszystkiego co dzieje sie na ekranie komputera. Istnieje wiele narzędzi do screencastingu. My najczęściej używamy Screencastify, bezpłatnego rozszerzenia Chrome, które po zainstalowaniu, pozwala szybko nagrać instruktażowy filmik dla wybranej grupy uczniów. Oto krótka instrukcja stworzenia screencastu.

Zainstaluj rozszerzenie Chrome http://bit.ly/2IDOAPo


Dodaj do przeglądarki przycisk Screencastifymikrofon i kamerę.
Kliknij na ikonę programu i skonfiguruj je. Zaznacz miejsce przechowywania nagrań - Dysk Google i dodaj  do swojego konta Google.

Zaznacz mikrofon, kamerę oraz narzędzia do rysowania i adnotacji. Przejdź dalej.
Przedstaw się. Zaznacz typ szkoły. w której pracujesz.
Po zakończeniu konfiguracji kliknij na ikonkę rozszerzenia w prawym górnym rogu przeglądarki i rozpocznij nagrywanie. 
Wybierz opcję ,,Desktop”  - przechwyć pulpit komputera - wybierz źródło mikrofonu. Użytkownik może również włączyć swoją kamerę.

Otwórz materiały, strony, potrzebne do prezentacji. Kliknij przycisk Record i rozpocznij nagrywanie.

Zaznacz elementy, które chcesz udostępnić: Cały ekran lub Okno aplikacji.
Po rozpoczęciu nagrania możesz w każdym momencie włączyć pauzę lub zakończyć pracę,  klikając na ikonkę rozszerzenia.
Po zakończeniu nagrywania skopiuj link do filmu i pobierz na swój komputer.
Możesz także udostępnić plik na YouTube, w Classroom, uzyskać kod HTML do osadzenia na stronie, wysłać mailem lub wygenerować kod QR.
Filmik można również wyeksportować do formatu MP4 i zapisać na komputerze.
Screencasty to nie tylko sposób na zdalne nauczanie, to również program, w którym użytkownik przygotuje  materiał, stosując metodę odwróconej klasy. 

4 komentarze:

 1. E-learning to jakiś ratunek w obecnej sytuacji ale nie jest ani łatwy ani prosty. Darmowe strony skutecznie blokują reklamy.
  W dobie koronawirusa: Potrzebne są platformy finansowane przez instytucje państwowe. Umieszczanie materiałów, monitorowanie postępów, logowanie.. Gigantyczna praca.. Ja radzę sobie poprzez własną stronę www i dziennik elektroniczny, Ale pracuję w technikum, jest mi łatwiej. Pierwsze ćwiczenie wysłałam 12 marca, już 13 przyszło kilka rozwiązań.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Panią, warto wspomnieć o dwóch rozwiązania, które są bezpłatne dla edukacji i bez reklam. Mam na myśli Office 365 i Google Suite. Uruchomienie platform nie jest skomplikowane, a korzyści duże.

   Usuń
 2. Ja też poszukuję dobrego rozwiązania. Próbuję właśnie z Office 365. Na początek stworzyłam Classrooma i komunikowałam się z uczniami również przez platformę https://www.khanacademy.org/.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że w biznesie bardzo ważna jest kontrola zasobów przedsiębiorstwa. Odpowiedzią na takie pytanie będą informacje na stronie Anegis , które kontroluje poszczególne obszary firmy takie jak: finanse, księgowość, zarządzanie produkcją, handel-magazyn, logistyka czy rozrachunki. Myślę, że warto pomyśleć o takich kwestiach i zastanowić się nad nimi, aby firma mogła odpowiednio prosperować. Technologia wprowadza teraz wiele nowości w świecie biznesu i przedsiębiorstw, dlatego po prostu warto z tego wszystkiego korzystać. Ja chętnie korzystam. Wam również polecam, bo będziecie zadowoleni. Co sądzicie?

  OdpowiedzUsuń