SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

sobota, 27 lutego 2021

Sławne polskie kobiety - ćwiczenia i karty pracy


Zbliża się Międzynarodowy Dzień Kobiet. Warto ten dzień uczcić również edukacyjnie. Przypomnieć uczniom o znanych, polskich kobietach, które na trwałe zapisały się w historii Polski i świata.

Aby takie tematy były atrakcyjne dla uczniów i aby móc ich maksymalnie zaangażować i zmotywować do ćwiczeń, w tym celu wykorzystałyśmy kody qr, matę do kodowania oraz tablety.

Na czym polegały ćwiczenia i zadania dla uczniów?

1. Po pierwsze dopasowywaliśmy etykiety z wizerunkiem kobiet i ich nazwiska.Obliczaliśmy ile mają lat, lub ile lat miały jak zmarły. Porównywaliśmy daty urodzin i ustalaliśmy na ości czasu ich kolejność.


2. Czytaliśmy najważniejsze informacje na temat opisywanych  kobiet.
3. Tworzyliśmy chmury wyrazowe dotyczące wszystkich kobiet ich pracy oraz chmury z ich imionami i nazwiskami. Dzięki takim aktywnościom ustaliśmy zasady pisowni imion i nazwisk oraz rodzaj rzeczownika i odmianę przez przypadki.
4. Następnie na macie ułożyłyśmy kody, pod którymi zakodowane są wizerunki kobiet i ich imiona i nazwiska. Uczniowie sczytywali kody, odczytywali nazwiska kobiet i rozpoznawali ich wizerunki.

Kody były umiejscowiona na konkretnych polach, których współrzędne określali uczniowie.
5. Uczniowie uzupełniali karty pracy, na których widniały imiona i nazwiska kobiet obok zapisanych współrzędnych.
 Do imion i nazwisk dopisywali współrzędne. Za każdym razem sczytując kody i rozpoznając wizerunki kobiet.
6. Uczniowie układali kody na konkretnych polach, według karty pracy. Następnie sczytywali je, odczytywali imię i nazwisko kobiety i w odpowiednim miejscu w karcie pracy je zapisywali.

7. Świetnym ćwiczeniem okazało się kodowanie imion i nazwisk znanych Polek na macie. Na każdym polu maty położyliśmy literę. Następnie ułożyliśmy zamieniając je na  ciąg liter, który utworzył imię i nazwisko wybranej kobiety. Zadaniem innego ucznia było pokrycie tych pól na macie kolorowymi kwadratami lub kubeczkami, które oznaczały litery z imienia.Takie aktywności nie tylko zaktywizowały uczniów, ale w kreatywny sposób przybliżyły biografie znanych polskich kobiet.Wszystkie karty pracy pobierz TUTAJ
Karta do edycji znajduje się TUTAJ


Karta do edycji znajduje się TUTAJ


2 komentarze:

  1. Rewelacyjny pomysł na kreatywną lekcję dotyczącą znanych Polek. Gratuluję i dziękuję za podzielenie się swoją pracą. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń