Sieć

wtorek, 17 sierpnia 2021

NA CZYM POLEGA INDYWIDUALIZACJA W NAUCZANIU HYBRYDOWYMNauczanie zdalne, ale także hybrydowe niesie za sobą nie tylko konieczność zmian w podejściu metodycznym do realizacji podstawy programowej i samego nauczania, ale także wywołują rozmaite emocje. Nauczyciele, Rodzice, ale także uczniowie stoją przed nowym wyzwaniem jakim jest cyfrowa szkoła w trybie online lub blended. Czas, w którym żyjemy, wymaga od nas zmian, elastyczności i maksymalnej efektywności.

Nauczanie w trybie online ukazało przeróżne bolączki polskiej edukacji i nakreśliło paradoksalnie kierunek zmian, które już dziś powinniśmy wdrożyć, by wykorzystać nie tylko to pospolite ruszenie, które miało miejsce, ale by efektywnie pracować. Edukacja zdalna była przyspieszonym kursem edukacji cyfrowej dla nauczycieli, rodziców i uczniów. Kompetencje, które zdobyliśmy staną się pretekstem do przeobrażania i naturalnego przedłużenia i wzmocnienia aktywności każdej szkoły i jeśli staniemy przed koniecznością realizacji hybrydowego nauczania to koniecznie wykorzystajmy to doświadczenie. Musimy przekonstruować programy i plany pracy.

W warunkach tradycyjnej, stacjonarnej szkoły skupmy się na realizacji tych zagadnień, które bezapelacyjnie wymagają bezpośredniego kontaktu, a na czas edukacji zdalnej zaplanujmy takie aktywności, które pozwolą uczniom na samodzielną pracę i utrwalanie materiału. Nauczycielom zaś na prowadzenie zdalnych lekcji w duchu rozwijania kreatywności, samodzielności, poszukiwania i rozwijania swoich pasji. Na to w tradycyjnych warunkach nigdy nie wystarczało czasu.

(…) Komputery i technologie cyfrowe mają sens wtedy, gdy służą ludziom, uczniom, nauczycielom i rodzicom. Cyfrowa edukacja to proces, wykorzystujący narzędzia IT, którego celem jest wzmocnienie uczniów i nauczycieli w ich wspólnej drodze ku rozwojowi.Naszym zdaniem kluczem jest tutaj słowo indywidualizacja. Fundamentem właściwie zaplanowanej, skonstruowanej i wdrożonej edukacji blended jest prosty i przyjazny sposób przekazywania wiedzy potencjalnemu e-uczniowi dopasowany i uszyty na miarę.

Aby przeczytać cały artykuł KLIKNIJ TUTAJSzukasz sprawdzonych szkoleń?
Skorzystaj z naszej platformy szkoleniowej i nagrań oraz materiałów, do których po wykupieniu będziesz miał dostęp przez pół roku.
Jeśli szukasz szkoleń dla Rad Pedagogicznych skorzystaj z oferty Akredytowanego Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz