SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

wtorek, 7 grudnia 2021

Rozwijanie orientacji przestrzennej i wyobraźni

 Podczas zajęć rewalidacyjnych bardzo często ćwiczymy wyobraźnię przestrzenną, ale także sytuacyjną uczniów, która jest niezbędna do przetwarzania informacji, ale także do uczenia się matematyki. Przy poznawaniu nowych treści, ale także przy planowaniu działań zarówno myślenie abstrakcyjne jak i wyobrażenia są pożądanymi umiejętnościami.

Stąd podejmujemy szereg zadań i planujemy takie ćwiczenia, które wesprą w tej przestrzeni naszych uczniów. Jednym z nich jest wykorzystywanie profesjonalnych gier i materiałów dydaktycznych.

Tm razem proponujemy mini wersję popularnej gry przestrzennej "Budowanie cieni". Zasady i cele dydaktyczne identyczne jak w dużej grze - stosowane klocki i karty są jednakże mniejsze o połowę. Zapakowane w poręczne, trwałe i estetyczne kartonowe pudełko. 

Seria "Budowanie cieni" to oryginalna, pobudzająca wyobraźnię przestrzenną gra w architekta i budowniczego - w skład której wchodzi gra podstawowa i zestawy uzupełniające. Kontury budowli na kartach zamieszczone są jednocześnie na 3 kartach, rzut z góry i dwa rzuty z przylegających do siebie boków (tworzących narożnik). Wzorcowe karty wykonane są w skali 1:1 (wielkość oryginalna) - co ułatwa dzieciom sprawdzenie poprawności wykonania budowli (wystarczy spojrzeć z dwóch boków i z góry na zbudowany obiekt).

Karty stopniowane są według rosnącej trudności, prowadzą więc dziecko krok po kroku od łatwych zadań do coraz to trudniejszych. Istotną zaletą jest możliwość samodzielnej pracy dziecka, co ułatwia jego koncentrację i wiarę we własne możliwości (nie jest potrzebny dorosły, którego rozumienie przestrzeni jest już dojrzałe i który chętnie "pomógłby" dziecku w budowaniu).

Chętne dzieci mogą same zabawić się w architekta - rysując na załączonej siatce blanko projekt własnej budowli. To z pozoru łatwe zadanie wymaga od dziecka niebywałej koncentracji, umiejętności planowania (ma przecież do dyspozycji ograniczoną ilość klocków o określonym kształcie) i intensywnie trenuje wyobraźnię przestrzenną (aby dobrze narysować dziecko musi uprzednio wyobrazi sobie, jak wygląda obiekt z trzech różnych stron). Zadanie, które wciągnie niejednego dorosłego.

Grę można zakupić TUTAJBrak komentarzy:

Prześlij komentarz