Staż jest nieodłączną częścią procesu awansu zawodowego, a jego dokumentacja ma kluczowe znaczenie dla uzyskania wyższego stopnia awansu. Jakie zatem podjąć kroki, aby napisać sprawozdanie ze stażu w sposób skuteczny i kompleksowy. Oto kilka wskazówek.
Kto pisze sprawozdanie?
Nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych.
Nauczyciel, który przed dniem 1 września 2022 r. rozpoczął staż na stopień nauczyciela dyplomowanego i do tego dnia nie uzyskał tego stopnia awansu zawodowego, stopień nauczyciela dyplomowanego uzyska na starych zasadach.
Kiedy składamy sprawozdanie?
Nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu. Jeżeli zatem nauczyciel kończy staż 31 maja, to na złożenie ma czas do 7 czerwca.
Co robi opiekun stażu?
Opiekun stażu ma obowiązek przedstawić dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w ciągu 7 dni od zakończenia tego stażu. W szczególności projekt ten powinien skupić się na ocenie zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz jego zaangażowaniu w realizację wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Na przykład, jeśli staż nauczyciela zakończył się 31 maja 2021 roku, to opiekun ma czas do 7 czerwca 2021 roku, aby przedstawić dyrektorowi projekt oceny.
Forma sprawozdania
Przepisy prawa nie wskazują, jak napisać sprawozdanie, dlatego jego forma jest dowolna. Może być:
- opisowa,
- tabelaryczna.
Ważne, by nauczyciel w czytelny sposób zreferował realizację poszczególnych zadań oraz wskazał efekty tych działań. W sprawozdaniu z realizacji planu rozwoju zawodowego warto poszczególne działania przyporządkować określonym wymaganiom wymienionym w rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
My polecamy sprawozdanie w formie tabeli, naszym zdaniem jest ono klarowne, uporządkowane i umożliwia łatwą weryfikację zaplanowanych działań z ich realizacją.
Przykładowy układ sprawozdania w formia tabeli
Metryczka nauczyciela
- Imię i nazwisko:
- Miejsce pracy:
- Pełniona funkcja: nauczyciel wychowania przedszkolnego
- Posiadane kwalifikacje:
- Data rozpoczęcia stażu:
- Data zakończenia stażu:
- Opiekun stażu:
- Czas trwania stażu:
- Podstawa prawna:
Opracowałyśmy przykładowe pytania wraz z odpowiedziami, które pomogą w przygotowaniu do egzaminu. Pytania i problemy wraz z odpowiedziami znajdziesz TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ
Kompletną wiedzę wraz z materiałami do edycji na temat nowego i starego awansu zawodowego znajdziesz w naszych materiałach.
- programu zajęć,
- przykładowych wpisów do dziennika,
- przykładowych ćwiczeń,
- oceny efektywności,
- gotowych zadań.
Szczegóły TUTAJ | Szczegóły TUTAJ | Szczegóły TUTAJ |
- programu zajęć,
- przykładowych wpisów do dziennika,
- przykładowych ćwiczeń,
- oceny efektywności,
- gotowych zadań.
Szczegóły TUTAJ | Szczegóły TUTAJ | Szczegóły TUTAJ |
Szczegóły TUTAJ | Szczegóły TUTAJ | Szczegóły TUTAJ |
Szczegóły TUTAJ | Szczegóły TUTAJ |
Szczegóły TUTAJ | Szczegóły TUTAJ |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz