SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

czwartek, 6 października 2016
W tym roku szkolnym skupiłyśmy się na realizacji z uczniami klasy Przysposabiającej do Pracy  klasy  i klasy 1 Gimnazjum projektu "Na ludowo".

Ma on  za zadanie odpowiedzieć na nurtujące nas pytania, a realizacja zaplanowanych w nim działań, wyposażyć młodzież w wiedzę na temat swojego regionu i kraju. W szczególności zaś porusza treści związane z kulturą, tradycjami i dziedzictwem narodowym.
Podczas realizacji projektu skupimy się na 3 ważnych aspektach:
 - gwara  regionów, w szczególności wielkopolska,
 - tradycje kulinarne polski, w szczególności regionu wielkopolskiego,
 - polskie wzornictwo ludowe- etnowzory.
Dziś rozpoczęłyśmy realizację pierwszego modułu, uczniowie poznawali najważniejsze informacje o swoim regionie, czyli o Wielkopolsce. Aby skutecznie przyswoili omawiane treści zastosowałyśmy wielorakie metody i formy pracy.  Jak można zaktywizować uczniów realizujących projekt?
-Zaczęłyśmy od pracy z mapą, wskazywania najważniejszych regionów Polski. Uczniowie mieli za zadanie zaznaczyć i wypisać największe wielkopolskie miasta. 
- Następnie poznaliśmy tradycję regionu, skupiając się na charakterystycznych strojach ludowych i etnowzorach.  W tym celu posłużyłyśmy się świetną bazą pomysłów, gier, materiałów do wydruku i wiedzy tematycznej, czyli stroną Polalech. (Grafika nagłówka pochodzi ze strony http://www.polalech.pl/index.html)
- Następnie uczniowie stworzyli lapbook, w którym zawarli najważniejsze dla nich informacje o Wielkopolsce.
- Nie mogło w naszych działaniach zabraknąć nowoczesnych technologii, dlatego młodzież stworzyła interaktywne puzzle na platformie jigsawplanet. przedstawiające zabytki Poznania i stroje ludowe naszego regionu.
- Na zakończenie dnia przyrządziliśmy smaczną, tradycyjną, wielkopolską potrawę, czyli pyry z gzikiem.
- Przygotowaliśmy kolaże w aplikacji PicCollage
- Intensywny, pracowity dzień oczywiście udokumentowaliśmy zbiorem zdjęć, z których w aplikacji VivaVideo stworzyliśmy film prezentujące nasze zmagania projektowe. Z niecierpliwością czekamy na kolejne, aktywne dni z projektem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz