SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

piątek, 29 stycznia 2021


Urządzenia mobilne jako narzędzie dydaktyczne stają się coraz bardziej powszechne. Aplikacje mobilne sprawiają, że uczniowie bardziej angażują się na lekcji i szybciej wykonują zaplanowane przez nauczyciela zadania. Rozwiązania chmurowe natomiast, pozwalają kontynuować naukę w domu. Dlatego uważamy, że technologie te są bardzo dobrym rozwiązaniem, które może pomóc nauczycielom w pracy z uczniami ze SPE.

Tablety są atrakcyjne dla uczniów i nietrudno zrozumieć dlaczego. Urządzenia te są przenośne, interaktywne, podłączone do Internetu. Umożliwiają instalację niezliczonej liczby aplikacji. Poza tym tablety mają wbudowane aparaty fotograficzne, łatwo więc zrobić zdjęcie, następnie wykorzystać je na zajęciach. Bez problemu obejrzy się film, posłucha muzyki. Dzięki wykorzystaniu Internetu uczniowie mogą komunikować się ze sobą pracując np. w projekcie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tablety są tańsze niż komputery, a uczniowie mogą je przenosić z klasy do klasy i nie muszą korzystać z pracowni komputerowej. Dodatkowo pozwalają pracować dzieciom we własnym tempie i sprawiają, że zajęcia są o wiele ciekawsze. Tablet w rękach kreatywnego nauczyciela znajdzie zastosowanie praktycznie na każdych zajęciach. Rynek aplikacji mobilnych jest ogromny, wystarczy wejść do Sklepu Play lub na App Store i wyszukać te, które pasują do tematu zaplanowanych zajęć. W tym poście krótko opiszemy aplikacje, które ułatwiają nam pracę na lekcji języka polskiego i historii, i które z powodzeniem wykorzystujemy w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną.

Aurasma (iOS, Android) - aplikacja  pozwalająca tworzyć Rozszerzoną Rzeczywistość (AR), samodzielnie przypisując multimedialne treści do wybranych markerów.
Przykład:
Mind Vrctor (iOSAndroid) - za pomocą tego narzędzia można tworzyć, udostępniać i edytować mapy myśli. Do tworzonych map można dodać ikonki, obrazy lub zdjęcia. Zmieniać kolory i kształty poszczególnych elementów. Gotowe mapy zapisać w formacie CSV, PDF i PNG. Mapę można również wysłać pocztą i udostępnić w ,,chmurze”.
Przykład:
Book Creator (iOSAndroid) - umożliwia tworzenie elektronicznych książeczek na tablecie. Prosty interfejs sprawia, że uczniowie bez trudności  wstawią własne zdjęcia. rysunki, nagrany film czy  tekst. Gotową publikację można udostępnić w formacie ePub, wysłać e-mailem, zapisać jako pdf lub plik wideo.
Przykład:
RWT Timeline (iOsAndroid) - aplikacja, w której tworzy się cyfrowe osie czasu. W porządku chronologicznym zamieszcza się na niej nie tylko wydarzenia historyczne, ale również można uporządkować kolejność zdarzeń w tekście literackim.
Przykład:
PicCollage (iOSAndroid) - pozwala tworzyć kolaże ze zdjęć, dodać tekst, zmienić tło, dołączyć naklejkę. Do dyspozycji mamy gotową siatkę, której układ zależy od tego ile zdjęć dodamy do kolażu. Można też skorzystać z szablonu lub puścić wodze fantazji i samodzielnie ustawić poszczególne elementy.
Przykładd:
Tawe (iOSAndroid) - stworzenie prezentacji z plakatu, zdjęcia lub mapy myśli w tej aplikacji zajmuje dosłownie kilka minut. Tak stworzona prezentacja to zestaw migawek, które przybliżają najważniejsze fragmenty zdjęcia.
Przykład:
Explain Everything (iOSAndroid) - aplikacja, która pozwala na stworzenie ciekawych animacji, prezentacji multimedialnych ze zdjęć, rysunków, tekstu, elementów graficznych. Dodatkowo do prezentowanych treści można dodać narrację.
Przykład:
Wordsalad (iOSAndroid)- aplikacja do tworzenia chmur wyrazowych, w której za pomocą kilku kliknięć uczeń wygeneruje własną chmurę wyrazową.
Przykład:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz