SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

poniedziałek, 24 lipca 2017

Spinnery budzą wiele emocji nie tylko wsród uczniów, ale również wśród nauczycieli. Wielu z nas dostrzegło edukacyjny potencjał tej zabawki i wykorzystuje ją do zaktywizowania i zmotywowania uczniów na zajęciach.

Przygotowałyśmy kolejne ćwiczenia, które wykorzystują spinnery, udostępniona karta pracy pozwala ćwiczyć wiele umiejętności m.in. analizę i syntezę wzrokowo - słuchowa,  klasyfikowanie, przeliczanie, tworzenie części mowy, umiejętności społeczne.
Oto propozycje zabaw ze spinnerem:

Pierwsza litera 
Dziecko ( 2-3 osoby) kręci spinnerem, następnie podaje szybko 3 wyrazy zaczynające się na wylosowane litery. Za każdy wyraz otrzymuje punkt. Jeżeli uczeń wylosuje te same litery traci kolejkę. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej punktów.

Gra państwa - miasta 
Dzieci losują literę, następnie zapisują na kartce 5 rzeczowników z różnych kategorii (państwa, miasta, rzeczy, zwierzęta, rośliny) zaczynających się na wybraną literę. Za każdy poprawnie napisany rzeczownik otrzymują punkt.

Rzeczownik, czasownik, przymiotnik
Na wylosowane spinnerem 3 litery dzieci muszą utworzyć rzeczownik, czasownik i przymiotnik. Za każde poprawne trzy wyrazy dziecko otrzymuje punkt.

Na zajęciach rewalidacyjnych w klasach młodszych można ćwiczyć rozpoznawanie wylosowanych liter i doskonalić ich wymowę.4 komentarze:

 1. Rewelacja, kradnę dla części mowy, ale już mam pomysł ortograficzny DZIęKI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz nam zdradzić swój ortograficzny pomysł?

   Usuń
  2. Oczywiście, jeden jest podobny do Waszego pomysłu z częściami mowy, uczniowie podają wyrazy na dane litery tylko z ó. W następnej grze tylko u, itd. Do drugiego pomysłu jest potrzebna zmiana planszy, pojawiają się na niej: ó, u, rz, ż, ch, h, wielka litera, mała litera, "nie" razem, "nie" osobno. Po wylosowaniu przez spiner kategorii uczniowie zapisują na zmywalnych planszach w metodnikach trzy wyrazy, np. jeden z ó, jeden z rz, jeden wielką literą. Podnoszą tabliczki w tym samym czasie i otrzymują punkt, jeśli wyraz się nie powtarza.

   Usuń
 2. Super pomysły :) można dołożyć kostkę z: ó, u, ż, rz, ch, h i innymi trudnościami - wyraz ma się zaczynać na spinerową literę, ale musi zawierać wylosowaną przez kostkę trudność. Wiele wariantów. Pozdrawiam i dziękuję za inspiracje

  OdpowiedzUsuń