SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

środa, 18 kwietnia 2018

Ułamki dziesiętne zakodowane w kubeczkach.


Kolorowe kubeczki maja wielorakie zastosowanie. Wykorzystujemy je bardzo często podczas naszych zajęć ponieważ są atrakcyjne dla uczniów. Kolory sprawiają, że dzieci chętniej wykonują zadania i są kreatywne.

Kubeczki jednak nie są celem samym w sobie, ale narzędziem, które pozwala na powtórzenie i utrwalenie poznanych treści i zdobytych umiejętności.
Nasza propozycja ktubeczkowa tym razem dotyczy utrwalania działań z ułamkami dziesiętnymi.

Jak ćwiczyć?

1. Pod danym kolorem kubka zapisujemy konkretną wartość ułamka dziesiętnego. Następnie dziecko po ich odczytaniu może zapisać ją w postaci ułamka zwykłego.

2. Wypowiadamy konkretny ułamek, a zadaniem dzieci jest wskazanie koloru kubka mu odpowiadającego.

3. Dzieci otrzymują przygotowaną przez nas kartę np. z mnożeniem ułamków dziesiętnych. Za pomocą kolorów odczytują działanie i zapisują je w zeszycie, obliczają sposobem pisemnym, a następnie wpisują wynik do karty pracy.

4. Inne zdanie polega na tym, ze dzieci same układają dla kolegi z ławki konkretne działania (dodawanie i mnożenie ułamków).

5. Możemy także zaproponować, aby dzieci ułożyły z kolorowych kubków konkretny układ, a następnie zapisały ich wartości, ale w postaci ułamków zwykłych.

6. Te same kubki możemy także wykorzystać do porównywania ułamków. Jeden uczeń wybiera np. 5 dowolnych kolorów, a inny musi je ułożyć stosując się do zasady od najmniejszego do największego ułamka.

Karty  pracy z kubeczkami pobierz TUTAJ
Karta kontrolna  pracy z kubeczkami pobierz TUTAJ
Karta pracy z pustymi polami do uzupełnienia pobierz TUTAJBrak komentarzy:

Prześlij komentarz