SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

niedziela, 17 marca 2019

Dzień Zespołu Downa - skarpetkowe ćwiczenia


Zbliża się Światowy Dzień Zespołu Downa. W wielu szkołach organizuje się dla uczniów aktywności, które mają na celu nie tylko wzbogacenie wiedzy na temat Zespołu Downa, ale przede wszystkim integrację z tymi dziećmi i kształtowanie szacunku oraz tolerancji wobec niepełnosprawności.
Symbolem tego dnia stały się kolorowe skarpetki. Warto zatem wykorzystać ten kolorowy dzień do usprawniania zaburzonych funkcji. My przygotowałyśmy kilka ćwiczeń, które z powodzeniem można zaproponować dzieciom na zajęciach rewalidacyjnych, logopedii, czy podczas zorganizowanych integracyjnych zabaw.

Wszystkie plansze, spinnery i pliki graficznej pobierz TUTAJ


1. Spinnerowa zabawa z kolorowymi skarpetkami, która ma na celu ćwiczenia percepcji wzrokowej. W zabawie mogą uczestniczyć dwie lub więcej osób. Każdy z nich otrzymuje pisak w innym kolorze.
Na spinnerze zaznaczamy jedno ramię. Ono decyduje jaką skarpetkę uczeń musi odszukać na planszy obok. Po poprawnym wskazaniu, dziecko może zakreślić na planszy skarpetkę własnym kolorem. Wygrywa to dziecko, które na koniec gry zaznaczyło swoim kolorem najwięcej pól. Można też się umówić, że wygrywa osoba, która jako pierwsza zaznaczy 5 pól w poziomie w jednym rzędzie lub pionie itd.

2. Druga wersja gry polega na losowaniu spinnerem skarpetki. Następnie należy odszukać ją na planszy z działaniami matematycznymi. Zadaniem dziecka jest wskazanie poprawnego wyniku działania. W nagrodę zakreśla  to pole swoim kolorem. wygrywa ten uczeń, który na końcu gry miał najwięcej zakreślonych pól. Udostępniamy pustą planszę, która umożliwi państwu wpisanie własnych działań lub innych ćwiczeń, np. wyrazów z trudnościami ortograficznymi lub wyrazów z ćwiczoną głoską.Kolejny spinner do ćwiczeń zaburzonej głoski r. Dzieci losują skarpetkę z wykorzystaniem tarczy spinnerowej, następnie odszukują skarpetki na planszy. Mogą ją skreślić własnym kolorem wtedy, kiedy właściwie odczytają głoskę lub sylabę. Trudniejsze zadanie może polegać na tym, aby dziecko wypowiedziało słowo z wylosowaną głoską lub sylabą.  Udostępniamy też pustą planszę, można w niej wpisać inne usprawniane głoski.W innym naszym poście opisałyśmy aplikację do ćwiczeń kategoryzacji ze skarpetami, udostępniamy skarpetkowe bingo oraz opisujemy aplikację do ćwiczeń skarpetkowych. O tym wszystkim przeczytasz TUTAJ.


5 komentarzy: