SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

czwartek, 20 czerwca 2019

KUBECZKOWE USPRAWNIANIE MOWY


Podczas naszych zajęć bardzo często wykorzystujemy gry, w tym planszowe, zręcznościowe czy stolikowe.  Bardzo często same przygotowujemy własne. W ostatnim czasie odkryłyśmy bardzo prostą, ale zaraz atrakcyjną dla dzieci grę kubeczkową, która zakupiłyśmy w sklepie edukarium.

Jest to gra logopedyczna, która ułatwia automatyzowanie głosek szeregu syczącego s-z-c-dz. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zadanie polega na wyrzucenie kostki i podaniu, jaki obrazek ukrywa się pod kubkiem w wylosowanym kolorze. Jeśli gracz wymówi nazwę obrazka poprawnie, otrzymuje kartonik jako punkt.Podczas gry dzieci uczą się wymowy poprzez zabawę, a dodatkowo ćwiczą różnicowanie głosek, a dodatkowo spostrzeganie, pamięć wzrokową, słuchową i koncentrację uwagi, które są kluczowymi umiejętnościami w procesie nauki mówienia, czytania i pisania. Grę można wykorzystać do zabawy w domu z rodzicami, w szkole, w pracy terapeutycznej z logopedą.

Grę można modyfikować na wiele sposób, co sprawia, że dzieci chętnie po nią sięgają i nie nudzą się podczas ćwiczeń logopedycznych, czy zajęć rewalidacyjnych.
Inne propozycje wykorzystania gry
Dzieci ( 2 osoby) na przemian rzucają kostką. Odkrywają kubki, odpowiadające wylosowanemu kolorowi i zabierają spod niego obrazek. Układając przed sobą według wylosowanej  kolejności. Może się zdarzyć, że jedno z dzieci będzie miało więcej kartoników. Po zakończonym losowaniu dzieci mają za zadanie ułożenie opowiadania na podstawie wylosowanych obrazków. W swoim opowiadaniu muszą uwzględnić wylosowane słowa.

Inną propozycją zabawy może polegać na wypisaniu do wylosowanych kartoników wyrazów bliskoznacznych, dopisanie liczby mnogiej lub określeniu np. rodzaju rzeczownika, albo odmianę przez przypadki.

Lubianą przez dzieci zabawą jest kategoryzacja słów według kolorów lub kubkowe, kolorowe wieże.
Dodatkowo można przygotować różne konfiguracje ułożeń kubeczków na karcie pracy. Taką kartę wydrukować i dać uczniowi. Jego zdaniem jest ułożenie kubeczków w takiej samej konfiguracji jak na karcie pracy i odkrycie oraz wypowiedzenie ukrytych słów. Kolejne zadanie może polegać na ułożeniu opowiadania lub jakiejś ciekawej historii z użyciem odkrytych słów.

Kartę z szablonem kubków pobierz TUTAJAby wykorzystać grę z uczniami starszymi i w celu poszerzania słownictwa przygotowałyśmy dodatkową kartę pracy, która jest uzupełnieniem gry.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz