SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

niedziela, 22 marca 2020

Współpraca z uczniami na wirtualnej tablicy

Czy można zamienić klasową tablicę na tablicę wirtualną? Oczywiście, że tak. Technologia umożliwia nie tylko udostępnianie wirtualnych tablic, ale również pozwala na współpracę nauczyciela i uczniów w tym samym czasie i z dowolnego miejsca.

Dlaczego warto korzystać z takich rozwiązań? Dzięki wirtualnym tablicom nauczyciel może w łatwy sposób wyjaśnić klasie omawiane zagadnienia. Wszystko co napisze na tablicy będzie widoczne  dla uczniów w czasie rzeczywistym.  Dodatkowo, może wizualizować przedstawiane treści, ponieważ wiele tablic umożliwia przesyłanie plików graficznych. 
Gdzie zatem szukać takich rozwiązań? Oto kilka naszych propozycji.
Jamboard to darmowa aplikacja Google. Ma narzędzia do rysowania i kolorowe karteczki, dzięki którym możemy umieszczać teks na tablicy.  Jamboard współpracuje w czasie rzeczywistym  i z pewnością sprawdzi się, gdy korzystamy z Classroom.
e

Draw Chat  to bezpłatne rozwiązanie, które pozwala stworzyć tablicę z czatem i wideo oraz udostępnić ją. Wystarczy wejść na stronę aplikacji i kliknąć Start New Whiteboard.              Po uruchomieniu tablicy będzie można włączyć dostęp do kamery internetowej i mikrofonu. Uczniów zaprosisz, wysyłając link. Na tablicy użytkownik może rysować i pisać oraz przesłać plik PDF lub pliki graficzne.

Realtime Board  to wirtualna tablica, którą wygenerujemy po stworzeniu konta za pomocą profilu Google lub Facebooka. Aplikacja automatycznie stworzy link do tablicy.  Wystarczy go skopiować i wkleić w pasek adresu przeglądarki. Na tablicy możemy pisać, rysować             i publikować zdjęcia oraz dokumenty (arkusze kalkulacyjne, tekst, pliki PDF).  Do dyspozycji mamy również wiele szablonów jakich jak mapy myśli czy osie czasu. Realtime Board  pozwala także śledzić zmiany, które zostały wprowadzone na wspólnej tablicy. Udostępnimy ją,  wysyłając uczniom  link. Po utworzeniu konta, mogą uruchomić stworzoną przez nauczyciela tablicę. 

LiveBoard  to  aplikacja dostępna w wersji webowej i  mobilnej.

LiveBoard na urządzenia z systemem iOS pobierzesz TUTAJ
LiveBoard na urządzenia z systemem Android pobierzesz TUTAJ

Wirtualna tablica pozwala na szkicowanie, dodawanie notatek i opisów do obrazów. Gotową pracę można udostępnić na Facebooku, Tweterze, Google+ i pocztą e-mail. Każda                     z przeprowadzonych lekcji może być  nagrana i udostępniona w dowolnym momencie. LiveBoard  jest łatwa w użyciu, wystarczy się zalogować i można tworzyć nieograniczoną liczbę wirtualnych tablic na telefonach komórkowych, tabletach czy komputerach. Jest całkowicie bezpłatna.


Oto kilka naszych pomysłów na wykorzystanie wirtualnych tablic:

  • wspólne tworzenie map myśli,
  • prezentowanie rezultatów pracy grupowej,
  • burza mózgu,
  • prezentacja nauczyciela,
  • praca metodą odwróconej klasy.

Więcej na temat wykorzystywania nowych technologii dowiesz się z książki 

"Jak nie zgubić dziecka w sieci?" TUTAJ


7 komentarzy: