SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

poniedziałek, 27 czerwca 2022

Ewaluacja własnej pracy- narzędzia TIK


Koniec półrocza lub roku szkolnego, to czas podsumowań, wyciągania wniosków i konstruowania rekomendacji do dalszej pracy. Wakacje to też okres, w którym nauczyciele chcą ocenić swoją pracę, jej skuteczność i dokonać refleksji nad zmianą działań.

 Jest to zatem czas, w którym częściej niż dotąd poszukujemy narzędzi do ewaluacji własnej pracy.
Dlatego w tym poście proponujemy narzędzia które z powodzeniem wykorzystacie do ewaluacji właśnie.

1. Po pierwsze to znane i wykorzystywane już przez wielu nauczycieli kahoot. Jest to  strona i aplikacja, w której użytkownicy mogą tworzyć własne quizy przeznaczone do wykorzystania przez innych użytkowników. Mogą tworzyć ankiety i testy. W kahoocie tworzymy testy i ankiety na stronie https://kahoot.com/, a uczestnicy tej ankiety wchodzą na stronę https://kahoot.it/ bez konieczności logowania, lub korzystając z aplikacji.
2. Po drugie to narzędzie AnswerGarden. Narzędzie AnswerGarden to prosta aplikacja pozwalająca w bardzo szybki sposób uzyskać odpowiedzi na zadane pytanie. Można ją więc wykorzystać jako formę zdobywania informacji zwrotnej lub szybkie głosowanie i do przeprowadzenia ewaluacji własnej pracy, projektu edukacyjnego, lekcji itd. Można ją wykorzystać podczas spotkania z Radą Pedagogiczną, podczas warsztatu diagnostycznego a także zaprezentować nauczycielom do wykorzystania podczas lekcji.
Strona znajduje się TUTAJ

Aby stworzyć ankietę wybieramy krzyżyk w górnej części okna lub klikamy na Create AnswerGarden.W okienku Topic wpisujemy swoje pytanie, które chcemy zadać w ankiecie ewaluacyjnej.

Kolejna opcja w tym narzędziu to More– jej wypełnienie nie jest wymagane, możemy w niej ustawić hasło i wtedy mamy możliwość moderowania treści w czasie sesji.
Używając opcji Brainstorm uczestnik może wpisać dowolną liczbę odpowiedzi i mogą się one
powtarzać. Opcja  Classroom pozwala  uczestnikowi wpisać dowolną liczbę odpowiedzi ale jedną i tę samą odpowiedź wpisze tylko raz. W opcji Answer Lenght można ustawić długość odpowiedzi do 20 lub 40 znaków. Warto zaznaczyć mniejszą ilość słów. W opcji Admin Password można podać hasło do naszej ankiety, które umożliwi nam wprowadzenie w późniejszym czasie zmian poprzez usuwanie niechcianych odpowiedzi czy zmianę trybu. Opcja Reminder Email pozwala na wprowadzenie naszego adresu e-mail. Zostanie na niego przesłany link do utworzonej ankiety oraz hasło administratora.
Jeśli pozostawimy zaznaczenie przy It's ok to send me very occasional news about AnswerGarden, na
nasz adres e-mail będą przysyłane informacje dotyczące aplikacji. W opcji Add Local Discoverability możemy ustawić czas dostępu (widoczności) do naszej ankiety.  Kiedy wszystkie ustawienia zostaną wybrane, klikamy w przycisk Create i pojawi się nasza ankieta.

Jak udostępniamy?
Wysyłamy link do strony z ankietą, możemy także wygenerować kod qr.Wyniki ankiety układają się na ekranie i sukcesywnie pojawiają.
3. Po trzecie mentimeter. To prosta aplikacja pozwalająca uzyskać w bardzo szybkim czasie zwięzłe odpowiedzi na pytania. Często wykorzystywana jako forma zdobywania informacji zwrotnej.
Jak skorzystać z tego narzędzia?

1.. Wejdź na stronę:  https://www.mentimeter.com/
2. Załóż konto klikając najpierw na samym dole strony w przycisk na get started.


3. Następnie kliknij new presentation.


4. Wpisz temat ankiety, a następnie wybierz formę zbierania odpowiedzi. Może to być na przykład chmura wyrazowa.


5. Jeszcze raz wpisujemy tytuł lub pytanie, zaznaczamy ile odpowiedzi może udzielić jedna osoba i czy można kilka razy udzielić odpowiedzi. Wówczas należy odhaczyć opcję Extras. Po zapisaniu ankiety generujemy link do udostępnienia lub kod qr poprzez przycisk share. Możemy odpowiadać na pytania wchodząc na stronę www.menti.com i w odpowiednie miejsce wpisując unikalny kod do ankiety, który znajduje się w wygenerowanym linku. 


Jak wygląda ankieta?
 Szukasz sprawdzonych szkoleń?
Skorzystaj z naszej platformy szkoleniowej i nagrań oraz materiałów, do których po wykupieniu będziesz miał dostęp przez pół roku.Jeśli szukasz szkoleń dla Rad Pedagogicznych skorzystaj z oferty Akredytowanego Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz