SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

poniedziałek, 8 czerwca 2020

WAKACYJNE DOBBLE


Wakacje to dobry czas do wspólnych gier, aktywnych zabaw, które przy okazji porządkują i wzbogacają wiedzę dzieci.
Jak kreatywnie utrwalać z uczniami wakacyjne symbole, liczby, litery i rozwijać słownictwo, a przy okazji ćwiczyć skupianie uwagi i percepcję wzrokową? 
Proponujemy grę typu "dobble", bo to jedna z ulubionych gier uczniów. Dlatego wykorzystujemy ją do nauki, utrwalania różnych treści, ale także do niwelowania dysfunkcji i usprawniania deficytów.
Propozycja wykorzystania stworzonych na platformie  https://micetf.fr/symbole-commun/#additions  logopedycznych, edukacyjnych  dobble zarówno obrazkowych jak i stworzonych z liczb, liter czy wyrazów. Takie dobble z powodzeniem wykorzystać można podczas wakacji do do usprawniania mowy, poszerzania słownictwa, utrwalania liter, liczb czy np. liczb rzymskich.
Jak gramy w  grę typu "dobble"?
Karty należy wydrukować i zalaminować. Rozdajemy karty między graczy, jedna zostaje w stole. Dzieci muszą jak najszybciej pozbyć się kart, wskazując na wspólny symbol na swojej karcie z tą w stole, wymawiając nazwę symbolu głośno i układając swoją kartę z ostatnią położoną.  W celu usprawniania mowy, na początku  gramy nie na wyścigi, ale spokojnie, kolejno i dokładnie wymawiając słowo zgodne z kartą w stole.

Dodatkowym zadaniem dla dzieci może być np. wskazanie liczby mnogiej wymawianego słowa. 
Generator opublikowany jest w języku angielskim, ale korzystając z przeglądarki chrome, bez problemu możemy przetłumaczyć stronę.

Jak stworzyć takie karty na platformie?

To bardzo łatwe i intuicyjne narzędzie. W pierwszym oknie możemy umieścić litery, liczy, słowa lub działania matematyczne jedno pod drugim.  Aby wygenerować karty musimy zapisać minimum 13 elementów. Na stronie opisany jest algorytm tworzenia kart, tak aby uzyskać pożądaną liczbę elementów na karacie, którą możemy ustalić sami. Im więcej elementów na karcie tym więcej należy dodać słów czy plików graficznych. 
Prawe okno służy do dodania wcześniej przygotowanych plików graficznych. Należy je dodać jednorazowo w takiej ilości, jaką wskazuje algorytm. Po utworzeniu kart możemy zagrać online, wydrukować lub pobrać w pliku pdf na komputer. 

GENERATOR KART ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ


Przykładowe karty z liczbami do 15 pobierz TUTAJ
Przykładowe karty obrazkowe z symbolami wakacyjnymi pobierz TUTAJ
Przykładowe karty z liczbami rzymskimi pobierz TUTAJ


1 komentarz:

  1. witam!
    a jak to zrobić, żeby był link do udostepniania uczestnikowi?

    OdpowiedzUsuń