SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

poniedziałek, 3 maja 2021

Percepcja wzrokowa - gotowe zestawy interaktywnych ćwiczeń i kart pracy


Brakuje Ci pomysłów na efektywne i angażujące zajęcia realizacyjne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i zajęcia dydaktyczne-wyrównawcze? Zajrzyj na stronę mTalen https://www.mtalent.pl/home i wypróbuj gotowe rozwiązania.  Wersje demonstracyjne znajdziesz TUTAJ.


Wsród dostępnych zestawów ćwiczeń znajdziesz m.in  ,,Percepcję wzrokową”. Program oferuje bogatą gamę ćwiczeń o zróżnicowanym stopniu trudności. Dołączone do  programu karty pracy oraz różnoroidne pomoce dydaktyczne umożliwiają nauczycielom zaplanowanie ciekawych i dostosowanych do potrzeb i możliwości dziecka ćwiczeń. Ponadto mogą one stanowić inspirację do tworzenia własnych zasobów.

Całość materiału podzielono na 7 działów, co ułatwia korzystanie z programu. Są to:

 1. Stałość spostrzegania
 2. Spostrzeganie figura i tła
 3. Spostrzeganie położenia przedmiotów w przestrzeni.
 4. Spostrzeganie stosunków przestrzennych.
 5. Koordynacja wzroków-ruchowa.
 6. Pamięć wzrokowa.
 7. Jarmark rozmaitości.

Na każdym z dostępnych ekranów zamieszczony jest zestaw ikon ułatwiających korzystanie z poszczególnych ćwiczeń. Ponadto dołączono również bogaty zbiór kart pracy do wydrukowania, które stanowią uzupełnienie interaktywnych zadań.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem szczególnie dla uczniów z trudnościami w skupieniu się jest możliwość ukrycia dystraktorów na ekranie podczas rozwizywania ćwiczeń. Jednym przyciskiem można pozostawić na ekranie tylko wybrane ćwiczenie, daje to pewność nauczycielowi, że dziecko widzi tylko elementy istotne w danym momencie i nic dodatkowego na ekranie go nie rozprasza.

Praca z programem ,,Percepcja wzrokowa” nie wyklucza korzystania z tradycyjnych pomocy dydaktycznych. Do programy dołączono  bowiem zestaw materiałów, które doskonale uzupełniają interaktywne zasoby oraz karty pracy. Są to:

 • latarka z laserem do symulacji funkcji wzrokowych,
 • lupa 
 • okrągłe żetony, będące uzupełnieniem kartami pracy 
 • kolorowe patyczki,
 • liczmany figury


Do każdej pomocy opracowano przykładowe ćwiczenia, które ułatwią nauczycielowi planowanie zadań z ich wykorzystaniem. Znajdują się one w przewodniku metodycznym, dołączonym do zestawu użytkownika.


Programy mTalent działaja poprawnie na większości urządzeń typu: tablet, smartfon, komputer stacjonarny, laptop oraz tablicach interaktywnych (Firefox) i na monitorach dotykowych, na systemach Windows, Android oraz iOS. W razie trudności z ich uruchomieniem, nauczyciel może liczyć na nieograniczone wsparcie techniczne (telefon, e-mail) bez dodatkowych kosztów.
 
Programy nie są bezpłatne, ale obecnie można je zakupić korzystając z programu Aktywna Tablica, ponieważ  środki pozyskane z dofinansowania, mogą zostać wykorzystane przez placówki na zakup nowoczesnego sprzętu oraz programów i zasobów edukacyjnych, takich jak narzędzia do terapii. 
W programie Aktywna Tablica 2020-2024 dotację otrzymać mogą szkoły podstawowe, do których uczęszczają uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Z dofinansowania skorzystać mogą również placówki, w których uczą się uczniowie posiadający różnorodne zaburzenia rozwojowe utrudniające lub uniemożliwiające prawidłowy proces kształcenia.
Więcej informacji o programie Aktywna Tablica znajdziesz TUTAJ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz