SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

czwartek, 24 lutego 2022

WOŁANIE O POKÓJ
Dziś z pewnością dzieci, nasi uczniowie pytać będą o sytuację w Ukrainie i o to czy jest już wojna.
Czy i w jak rozmawiać z dziećmi na ten trudny temat, by nie wywołać strachu o swoje życie, stresu i niepotrzebnych lęków.

Przecież w dobie telewizji i mediów społecznościowych do dzieci w każdym wieku i tak dotrą te smutne i czasami przerażające informacje o sytuacji w Ukrainie. My jako rodzice i nauczyciele jesteśmy zobowiązani do tego, aby nie unikać tematu, a raczej uspokoić i spokojnie wytłumaczyć to co się blisko naszej granicy dzieje. Od najmłodszych lat nasze dzieci muszą mieć kontakt z prawdziwą rzeczywistością,. Nie mówimy jednak o wojnie jako o sytuacji w której są Ci dobrzy i źli, złym pomysłem jest tłumaczenie wojny przez pryzmat gloryfikacji bohaterów.


Jak zatem i czy w ogóle rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

- Tak, rozmawiajmy. Dzieci mają dostęp do mediów i w końcu sami o tym usłyszą, a wtedy niepokoje i lęki mogą być większe. - Dostosujmy przekaz do wieku dziecka. - Nie odkładajmy rozmowy na później. - Wojna jest zawsze zła, wynika z nieporozumień i braku komunikacji. - Mówimy przez pryzmat pokoju i tego, że to szacunek do każdego człowieka jest najważniejszy. - Mówmy o trudnych, ale nie drastycznych stronach wojny. - Miejmy kontrolę nad tym co nasze dzieci oglądają i czytają w sieci. - Nie stygmatyzujemy mieszkańców Rosji. - Nie traktujemy i nie opisujmy wojny przez pryzmat dobry/zły, czy też bohaterstwa. - Dajmy możliwość opowiedzenia dzieciom o swoich emocjach. - Okażmy wsparcie i zrozumienie ich emocji. - Pozwólmy dzieciom wykonać serce czy laurkę ze słowami wsparcia dla Ukrainy.


„Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą."

Martin Luther King

Miło mi poinformować,  iż jako Ambasadorzy Wlkp założyliśmy projekt o tytule: #C4P „Calling for Peace - Wołanie o pokój”.

Projekt założony w programie eTwinning #eTwinningPolska, którego celem jest zjednoczenie się oraz wsparcie nauczycieli i dzieci mieszkających w Ukrainie, w tak trudnym dla nich czasie zagrożenia wojną.

Ambasadorzy z Polski oraz Europy wspólnie jednocząc się będą realizować działanie projektowe dotyczące tworzenia łańcuchów serc, listów, pocztówek dla dzieci z Ukrainy.

To jest nasz manifest dla Pokoju na Świecie, a w obecnych czasach szczególnie dla Ukrainy.

Zapraszamy do współpracy!

Na platformie eTwinning wspołpracować będą Ambasadorzy z całego świata, ale zapraszamy do włączenia się do akcji wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów. Waszym zadaniem będzie przygotowywanie kartek, łańcuchów serc, gołębi pokoju lub piosenek. 

Prace można zamieszczać w kolekcji wakelet.


- Kodowanie flagi Ukrainy w generatorze


Generator znajduje się TUTAJGazetka- przygotujmy z uczniami pozytywną gazetkę.Możemy także zrobić chmury wyrazowe ze słowami wsparcia dla dzieci w Ukrainie.
Chmury wyrazowe możemy wykonać we wielu programach, opis TUTAJ


Wykonajmy wirtualne kartki dla Ukrainy np. w programie Canva, DesigneCap, PicCollage lub innych.

Nie rezygnujemy też z tych działań, które na dziś mieliśmy zaplanowane. Duże zmiany mogą zaniepokoić dzieci. Plakat naszego projektu.

Materiały do pobrania TUTAJ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz