Drugiego kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Od kilku lat szkoły, instytucje edukacyjne i terapeutyczne propagują tę ideę i organizują wydarzenia w tematyce autyzmu.
Każda inicjatywa, która ma zwiększyć świadomość społeczną, przybliżyć temat, wesprzeć osoby niepełnosprawne i przypomnieć o tym, że te osoby ze spektrum autyzmu, są takie jak My, a zatem mają te same prawa obowiązki i potrzeby, marzenia i pragnienia jest w obiekcie moich zainteresowań.
Dlaczego?
Bo zbyt mała jest jeszcze świadomość społeczna na temat przeróżnych niepełnosprawności, a takich osób, które potrzebują specjalnych oddziaływań, dostosowania aktywności jest coraz więcej.
Fantastycznie, że coraz więcej nauczycieli, uczniów i rodziców widzi potrzebę udziału w takich przedsięwzięciach. Warto jednak przy okazji zadać o to, by to nie był tylko symbol, jednorazowa akcja, a raczej impuls do bardziej złożonych i permanentnych działań. Incydentalne i punktowe inicjatywy są ważne, ale nie wywierają stałej świadomości w odbiorcy i nie zawsze wywołują pożądane zmiany zachowań.
Udostępniamy Państwu ciekawe filmiki, reportaże i prezentacje, które w naszej ocenie warto zaproponować uczniów i społeczności szkolnej, by zwiększyć świadomość na temat autyzmu.
Pamiętajmy jednak, by przekaz był adekwatny do wieku uczniów, ich wiedzy na temat autyzmu, wrażliwości i możliwości poznawczych. Nie każdy film, nie każdy przekazać czy aktywność sprawdzi się w klasie do której uczęszczają takie dzieci, bierzmy to pod uwagę.
Dla starszych uczniów
INNY SZUKA SZCZĘŚCIA
Film na temat funkcjonowania uczniów z ZA, którego bohaterem jest Tomek z Zespołem Aspergera właśnie. To jego punkt widzenia. Bardzo wzruszający i dający do myślenia reportaż.
Jak warto pokazać zaburzenia ze spektrum?
Tacy jak Wy, film dla uczniów II i III etapu edukacyjnego
Filmy dla dzieci
Prezentacja
Animacja o autyzmie
Sensoryzmy
Zapraszamy do skorzystania z naszych szkoleń!
Jeśli szukacie Państwo profesjonalnych szkoleń, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty naszego akredytowanego Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w zakresie szkoleń Rad Pedagogicznych.
Polecamy także nasze karty pracy, które możesz zakupić TUTAJ
🟥 Ale to nie wszystko, mamy dla Was coś specjalnego!!!
Fachowo przygotowane materiały i dokumentację dla każdego nauczyciela na ścieżce rozwoju zawodowego.
Już dzisiaj możesz nabyć taką teczkę!!!
TECZKA 1: AWANS ZAWODOWY NA STARCYH ZASADACH.
Zawartość teczki nr 1- awans na starych zasadach.
1. Plan awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego.
2. Sprawozdanie z przebiegu stażu na stopień nauczyciela mianowanego.
3. Sprawozdanie z przebiegu stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego.
4. Generatory- jak wykorzystać na scieżce awansu zawodowego.
5. Wykorzystanie TIK w trakcie awansu.
6. Metody aktywizujące- opis i dobre praktyki.
7. Prezentacja wybranego wymagania na stopień nauczyciela dyplomowanego.
8. Prezentacja dorobku zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego- dobre praktyki.
9. Szablony gotowych prezentacji.
10. Opiekun stażu i jego zadania.
11. Przykładowy opis i analiza wybranego wymagania na stopień nauczyciela dyplomowanego.
12. Przykładowe pytania, które mogą paść w czasie komisji.
13. Przykładowe zadanie do rozwiązania- problemy.
14. Podsumowanie awansu- komisje i dokumentacja.
15. Przykładowa opinia o odbywającym staż na stopień nauczyciela mianowanego.
16. Karta obserwacji dla opiekuna i innych nauczycieli, zajęć prowadzonych przez nauczyciela odbywającego staż.
17. Plan i arkusz współpracy opiekuna i nauczyciela w awansie.Przykładowe aktywności.
18. Wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego i egzaminacyjnego.
19. Doskonalenie zawodowe: Niezbędnik informacyjny nauczyciela na ścieżce awansu.
Opracowałyśmy pakiet 24 kart pracy do wykorzystania podczas zajęć z wychowawcą oraz podczas zajęć rewalidacyjnych i w ramach zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz