Egzamin i rozmowa kwalifikacyjna w awansie zawodowym nauczyciela – jak się przygotować?
Awans zawodowy nauczyciela to nie tylko etap formalny, ale przede wszystkim okazja do refleksji nad własnym rozwojem, dorobkiem i codzienną praktyką dydaktyczną. W procesie tym uczestniczą zarówno nauczyciele prowadzący zajęcia edukacyjne, jak i nauczyciele współorganizujący kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Niezależnie od pełnionej funkcji, każdy nauczyciel, który ubiega się o kolejny stopień awansu, musi odpowiednio przygotować się do egzaminu lub rozmowy kwalifikacyjnej.
Egzamin na nauczyciela mianowanego – stare i nowe zasady
W przypadku nauczycieli będących jeszcze na ścieżce awansu według tzw. starych zasad (czyli zgodnie z rozporządzeniem z 2018 sprzed zmian), egzamin na stopień nauczyciela mianowanego obejmuje:
- rozwiązanie problemu zawodowego z wykorzystaniem znajomości przepisów prawa oświatowego,
- zadanie praktyczne z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych lub technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK),
- odpowiedzi na pytania członków komisji.
To wymagające spotkanie, w którym od nauczyciela oczekuje się zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznych umiejętności pracy z uczniem i nowoczesnymi narzędziami.
Z kolei według nowych zasad egzaminacyjnych, obowiązujących od września 2022 r., nauczyciele nie wykonują już zadania z TIK. Nadal jednak muszą zmierzyć się z rozwiązaniem problemu zawodowego oraz udzielić odpowiedzi na pytania komisji egzaminacyjnej.
Rozmowa kwalifikacyjna na nauczyciela dyplomowanego – prezentacja dorobku i pytania
Nauczyciele ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego prezentują swój dorobek zawodowy, a następnie odpowiadają na pytania członków komisji, które odnoszą się przede wszystkim do realizacji wymagań, ale także często dotyczą one m.in. sposobu wspierania uczniów ze SPE, współpracy z nauczycielami i rodzicami, stosowanych metod pracy, ewaluacji działań czy wykorzystywania nowych technologii. Pytania mogą również odnosić się do konkretnych sytuacji problemowych, wymagających znajomości prawa oświatowego i przemyślanych rozwiązań praktycznych.
Jak się przygotować? Mamy coś, co Ci pomoże!
Aby ułatwić nauczycielom – w tym nauczycielom współorganizującym kształcenie – rzetelne przygotowanie się do egzaminu lub rozmowy kwalifikacyjnej, przygotowałyśmy zestawy przykładowych problemów i pytań wraz z odpowiedziami. Zebrane materiały pozwolą przećwiczyć scenariusze możliwych pytań, uporządkować wiedzę prawną oraz zaplanować własną wypowiedź w odniesieniu do praktyki zawodowej.
Zarówno osoby przygotowujące się do egzaminu na nauczyciela mianowanego, jak i kandydaci na nauczyciela dyplomowanego znajdą w naszych materiałach konkretne, uporządkowane treści, które zwiększą pewność siebie i pomogą zdobyć oczekiwany stopień awansu.
Zapraszamy do skorzystania z materiałów dostępnych na stronie:
👉 https://szkolenia.specjalni.pl
Pytania na rozmowę kwalifikacyjną na stopień nauczyciela współorganizującego na stopień nauczyciela dyplomowanego TUTAJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz