SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

poniedziałek, 10 kwietnia 2017


Jak skutecznie zainteresować uczniów tematyką folkloru i zaangażować w projekcie?

Od września w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku realizowaliśmy z klasą Przysposabiającą do Pracy (uczniowie z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną) projekt edukacyjny pt. „Na ludowo”.
Dziś nastąpiło jego zakończenie i prezentacja wyników naszej pracy.

Uczniowie klasy 3P, poznawali najważniejsze informacje o największych regionach w Polsce, w tym o swoim, czyli o Wielkopolsce. Tematyka projektu znana jest wszystkim i bardzo często w szkołach realizowana, dlatego zaplanowałyśmy jej wdrożenie z trochę innej perspektywy. Postanowiłyśmy przybliżyć uczniom przede wszystkim tradycje i zwyczaje ludowe- folkowe, po to by zaszczepić w nich miłość do tradycji, polskich, ludowych wzorów i obyczajów. Nie obyło się bez kaszubskich haftów, góralskich i wielkopolskich motywów. Najbardziej przypadły nam do gustu łowickie wycinanki.  
Aby uczniowie skutecznie przyswoili omawiane treści i maksymalnie zaangażowali się w ich realizację zastosowałyśmy wielorakie metody i formy pracy.  
Jak można zaktywizować uczniów realizujących projekt?
 • Zaczęłyśmy od pracy z mapą, od wskazywania najważniejszych regionów Polski. Uczniowie mieli za zadanie zaznaczyć i wypisać największe polskie miasta. Stworzyli makietę mapy z omawianymi regionami.
 • Następnie poznaliśmy tradycję poszczególnych regionów, skupiając się na charakterystycznych strojach ludowych i folkowych wzorach.  W tym celu posłużyłyśmy się świetną bazą pomysłów, gier, materiałów do wydruku i wiedzy tematycznej, czyli stroną Polalech. 
 • Następnie uczniowie stworzyli lapbooki, w którym zawarli najważniejsze dla regionów informacje, w tym o naszym regionie- Wielkopolsce.
 • Nie mogło w naszych działaniach zabraknąć nowoczesnych technologii, dlatego młodzież stworzyła interaktywne puzzle na platformie jigsawplanet. przedstawiające zabytki największych miast Polski i stroje ludowe naszych regionów. Powstały interaktywne ćwiczenia na platformie Learningapps związane z wzorami folkowymi i testy o gwarze. W aplikacji Pic Collage powstały przepiękne plakaty opisujące wybrane regiony.
 • Stworzyliśmy elektroniczną książeczkę, która prezentuje działania projektowe.
 • Przyrządzaliśmy najważniejsze, charakterystyczne dla poszczególnych regionów potrawy, przy okazji skupiając się na estetyce nakrywania i zdobienia stołów. Utrwaliliśmy zasady savoir vivre. 
 • W związku ze zbliżającą się Wielkanocą stworzyliśmy folkowe, świąteczne motywy ozdobne. Między innymi pisanki, kolorowe palmy, świąteczne kartki. 

Podsumowanie projektu odbyło się dzisiaj na forum szkoły. Uczniowie realizujący projekt przebrali się w elementy ludowych strojów, stwarzając tym samym niesamowitą atmosferę.  Zaprezentowaliśmy wytwory i produkty projektu, a na koniec zorganizowaliśmy kiermasz ręcznie zdobionych świątecznych toreb do prezentów.

Zobacz nasze działania projektowe na blogu.
Book titled ''Na ludowo'Projekt edukacyjny'Read this free book made on StoryJumper
Interaktywne ćwiczenia stworzone w ramach projektu.
Test gwary poznańskiej.

5 komentarzy:

 1. Ciągle podpatruję, ciągle podziwiam. Zawsze cudowne pomysły. Tyle się dzieje w Waszej szkole.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję się zainspirowana - pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem pod wrażeniem, jak dużo pięknych pomysłów realizujecie w szkole. Często śledzę Waszą stronę i próbuję czerpać z niej inspiracje. Jestem pełna podziwu jak Wasi Wychowankowie potrafią "czynić cuda". Sama chciałabym nauczyć się tworzyć takie piękne, kolorowe pisanki o folkowych wzorach, ale pewnie się już nie nauczę, bo pochodzę ze Śląska i nie mam takich zdolności.
  Dziękuję jeszcze raz za cudowne inspiracje. Życzę Wam Wszystkim zdrowia i błogosławieństwa Bożego z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka i jeszcze więcej radości ze spędzania czasu razem ze sobą w grupie, bo jesteście WYJĄTKOWI !

  OdpowiedzUsuń