SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

sobota, 14 października 2017

karty do gry- gwara wielkopolska


W tym roku szkolnym realizujemy nasz autorski, integracyjny, międzyszkolny projekt edukacyjny   pt. "A może Wielkopolska", który ma służyć rozwijaniu czytelnictwa i poznaniu swojego regionu- czyli Wielkopolski.

Jednym z zadań jest poznanie i utrwalenie gwary wielkopolskiej. Gwara w naszym regionie nie jest już tak powszechna jak kiedyś, dlatego warto przypominać o tak cennej części naszej kultury i tradycji.
Jak nauczyć dzieci podstawowych słów w gwarze wielkopolskiej?
Naszym zdaniem warto i należy to zadanie zrealizować poprzez zabawę oraz wykorzystując ulubione gry. Stąd pomysł na stworzenie kart do gry np. w memo czy  "Piotrusia". Przygotowane przez nas karty mają posłużyć do ćwiczeń w nazywaniu poszczególnych przedmiotów w gwarze wielkopolskiej. Jak je wykorzystać?

Propozycja 1
Rozkładamy karty na stole obrazkiem do dołu, tak aby uczeń nie widział obrzka. Kolejno dzieci odkrywają 2 karty, po to by odszukać parę. Jeśli się to uda można zabrać karty, wygrywa ten kto po zakończeniu gry zbierze najwięcej kart.
Dodatkowo można utrudnić zadanie poprzez np. prośbę o przegłoskowanie wyrazu, przesylabowanie, czy np, odmianę przez przypadki.
Propozycja 2
Podzielmy uczniów na 3-4 osobowe zespoły. Uczniowie rozdają sobie karty. Kolejno pobierają od siebie np. zgodnie z wskazówkami zegara kartę, ale jej nie widząc. Jeśli uzbierają parę, muszą wypowiedzieć to słowo i np. utworzyć liczbę mnogą do danego wyrazu. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zbierze wszystkie pary.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz