SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

poniedziałek, 4 stycznia 2021

cyfry rzymskie
Jak skutecznie zachęcić uczniów do ćwiczeń w zakresie zapisywania liczb cyframi rzymskimi? Z pewnością z pomocą nowoczesnych technologii, gier planszowych i interaktywnych ćwiczeń. W sieci znajduje się sporo stron, platform i aplikacji, które pomogą naszym dzieciom nauczyć się rozpoznawania i zapisywania liczb cyframi rzymskimi.


Ćwiczenia na platformie Transum

Ćwiczenia na platformie . PURPOSE GAMES

Ćwiczenia na platformie Thatquiz 

Ćwiczenia na platformie Thatquiz


My przygotowałyśmy także interaktywne ćwiczenia na platformie Learningapps, które również z powodzeniem sprawdzą się na lekcjach.

Proponujemy także ciekawe opracowane przez nas karty pracy do doskonalenia cyfr rzymskich, ale także obliczeń kalendarzowych. 
Karty pracy pobierz TUTAJAplikacja CYFRY RZYMSKIE- GRA POBIERZ TUTAJStworzyłyśmy także gry planszowe, które nie tylko pozwoli na utrwalenie cyfr rzymskich, ale także dni tygodnia i nazw miesięcy. Na czym polega gra? 

Wersja łatwiejsza
Każdy z uczestników zabawy losuje kartę, na której znajduje się określona pora roku i miesiące wchodzące w jej skład. Na każdej karcie brakuje jednego miesiąca.  Zadaniem ucznia jest odgadnięcie tej nazwy i odszukanie  pierwszego, licząc od startu, pola z odgadniętym  miesiącem. Na polu tym stawia swój pionek. Ten z uczestników gry, który pierwszy dotrze do mety wygrywa wyścig. Wylosowana karta wraca do puli kart (karty można wydrukować kilkakrotnie zwiększając ich ilość).

Wersja trudniejsza
Zasady gry identyczne jak wyżej z  tym. że na planszy zamiast nazw miesięcy znajdują się znaki rzymskie. Po odgadnięciu brakującej nazwy miesiąca na karcie należy odszukać na planszy pierwsze wolne pole ze znakiem rzymskim odpowiadającym odgadniętemu miesiącowi. W tej wersji oprócz nazw miesięcy ćwiczymy również  rzymski system zapisywania liczb.
Gry planszowe pobierz TUTAJ
Niezastąpioną i nieocenioną pomocą przy utrwalaniu wiedzy, doskonaleniu umiejętności i poszerzaniu słownictwa są doble.
Tym razem wykorzystamy je do utrwalania nazw miesięcy i doskonalenia znaków rzymskich im odpowiadających. W tym celu stworzyłyśmy dwa rodzaje kart. Jedne z nich do utrwalenia nazw miesięcy i dni tygodnia, a kolejne z użyciem znaków rzymskich.
Zasady gry w dobble:
Gracze jak najszybciej pozbywają się kart, wkładając do puli kartę, z identycznym słowem, w tym przypadku dniem tygodnia. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza pozbędzie się kart. Gracze muszą być maksymalnie skupieni na grze, skoncentrowani, by jako jak najszybciej rozpoznać w swojej karcie i karcie w stole identyczny wyraz lub znak. Przy okazji utrwalając nazwy dni tygodnia i znaki rzymskie. Z uczniami o mniejszych umiejętnościach i wolnym tempie czytania, możemy grę zmodyfikować. Nie wprowadzamy wówczas zasady kto pierwszy tylko po kolei każdy z uczniów dokłada kartę jeśli ma identyczny wyraz.
W przygotowane przez nas dobble można grać online.

Dobble pobierz TUTAJ

3 komentarze:

 1. Aplikacja nie działa.
  Biały ekran, jedyna dostępna akcja to zainstalowanie innej aplikacji. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie działa. Zainstalowałam na tablecie Samsunga i Lenovo. Wszystko jest ok. Korzystamy z niej od wielu lat.

   Usuń
 2. Proponujemy jeszcze tę aplikację https://play.google.com/store/apps/details?id=dLab.romannumerals

  OdpowiedzUsuń