SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

wtorek, 10 marca 2020

WIRTUALNE LEKCJE NA PLATFORMACH EDUKACYJNYCHZastanawiasz się, jak zapewnić swoim uczniom czas, kiedy zostały zamknięte szkoły? Zależy Ci na tym, aby uczniowie mieli kreatywne i konstruktywne zajęcie w domu? Dajmy uczniom narzędzia, zostawmy swobodę wyboru i przestrzeń do samorozwoju. To dobry czas na rozwijanie własnych zainteresowań i kreatywności.

Jest to jak najbardziej możliwe. W sieci znajduje się mnóstwo edukacyjnych blogów, na których nauczyciele dzielą się swoimi pomysłami na kreatywne lekcje online i pomysły na zagospodarowanie wolnego czasu.
W przestrzeni internetowej z powodzeniem funkcjonuje wiele edukacyjnych platform oferujących szkolenia, kursy i nagrania wideo lekcji z matematyki, informatyki, czy innych przedmiotów.

Z jakich platform skorzystać?

Proponujemy platformę Khan Academy, na której uczniowie w atrakcyjny i merytoryczny sposób, wykorzystując nowoczesne technologie mogą uczyć się matematyki, ale też innych przedmiotów.Uczniowie mogą uczyć się w swoim własnym tempie, sięgając po nowy materiał lub uzupełniając luki w zrozumieniu tego, o czym była już mowa. W ten sposób skutecznie budują solidną wiedzę. Stworzone przez ekspertów (na polskiej stronie materiały tłumaczą lub tworzą na licencji CC: osoby, mające stopień naukowy) materiały złożone z filmów, ćwiczeń i artykułów wspomagają naukę matematyki, przedmiotów przyrodniczych, programowania i wielu innych dziedzin. Dostępne na zawsze za darmo dla uczniów, studentów i nauczycieli.
Platforma znajduje się TUTAJ


Inną rekomendowaną przez  nas stroną jest Pistacja TV.
Pi-stacja to nieustannie rosnąca kolekcja krótkich filmów edukacyjnych realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego i ściśle do niej dopasowanych. Zaczynamy od matematyki – na naszej stronie pistacja.tv i na kanale YouTube mamy już ponad 500 kilkuminutowych filmów, w których nasi tutorzy tłumaczą wszystko, co zawiera podstawa programowa: od liczb naturalnych po mnożenie potęg. Oddajemy naszym odbiorcom wysokiej jakości darmowe materiały edukacyjne, z których można uczyć się w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym.

Kto i jak może korzystać z Pi-stacji? Nauczycieli zachęcamy do pokazywania filmów na lekcjach, lub zadawania ich uczniom do powtarzania materiału w domu. Stąd tylko krok do prowadzenia lekcji odwróconych, czyli nowoczesnej metody nauczania, w której uczniowie wstępnie przyswajają materiał w domu, a czas na lekcji przeznaczony jest na wyjaśnianie wątpliwości i ćwiczenia. Uczniowie mogą sięgać po Pi-stację, jeśli potrzebują, aby ktoś wyjaśnił im dane zagadnienie innymi słowami albo jeśli wolą uczyć się z filmów, a nie z notatek czy podręczników. Mogą się nimi także wspomagać, jeśli są w systemie nauczania indywidualnego. Rodzice natomiast skorzystają z naszych filmów, jeśli chcą razem z dziećmi odrobić zadanie domowe albo jeśli sami uczą swoje dzieci w programie edukacji domowej.
Platforma znajduje się TUTAJ

Strona poświęcona w całości geografii, tworzona przez specjalistów z dziedziny oraz pasjonatów przedmiotu. Oferuje gotowe opracowania całych lekcji dla szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego, praktyczne porady rozwiązywania zadań, słownik geograficzny oraz zbiór artykułów tematycznych i ciekawostek. Strona jest intensywnie rozwijana i dostosowywana do zmian wprowadzonych przez reformę oświaty.STRONA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ


Kolejną rekomendowaną przez nas platformą, na której znajduje się mnóstwo edukacyjnych, wartościowych filmów i kursów jest platforma edupuzzle. To prosta platforma ułatwiająca edukację zdalną wokół treści wideo, umożliwia nauczycielom komunikowanie się z uczniami za pomocą prostej opcji tworzenia wirtualnych klas, którym zadaje się do obejrzenia wideo rozbudowane o własne pytania i zadania. Dostępnych jest tam wiele, merytorycznych, ale przede wszystkim atrakcyjnych dla uczniów kursów.Platforma znajduje się TUTAJ

Kolejną,  świetną platformą na której znajdują się gotowe, interaktywne ćwiczenia z każdego przedmiotu, ale istnieje także możliwość  tworzenia własnych zasobów jest platforma wordwall.Strona znajduje się TUTAJ

Eduelo to nowoczesne narzędzie edukacyjne oferujące quizy dla uczniów i nauczycieli klas II-VI szkoły podstawowej, zaprojektowane tak, aby nauka była wciągającą grą, polegającą na pokonywaniu wyzwań i zdobywaniu nagród. Program motywuje do systematycznych ćwiczeń i sprawia, że dzieci angażują się w nie i aktywnie rozwijają swoje umiejętności. Eduelo to nauka taka, jakiej oczekuje pokolenie „zawsze online”.
Szkoły mogą korzystać z Eduelo za darmo w ramach konta podstawowego.


STRONA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ


Szalone Liczby, to platforma na której uczniowie mogą przygotowywać się do sprawdzianów, ale także do egzaminów zewnętrznych. Takich jak egzamin po klasie ósmej, czy nawet matura. Różnorodność zadań, ale także testów jest tak duża, że z powodzeniem każdy uczeń wybierze coś dla siebie.Platforma znajduje się TUTAJ


DYKTANDA ONLINE Dla wszystkich uczniów, którzy chcą ćwiczyć i utrwalać ortografię polecamy bezpłatną stronę z dyktandami online. Ćwiczenia  skategoryzowane są według trudności ortograficznych i stopnia trudności. Z powodzeniem zatem wykorzystamy je z uczniami młodszymi i starszymi.STRONA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ


Do czasu ponownego otwarcia szkół, każde dziecko w wieku szkolnym może zalogować się na stronie szkolawchmurze.org. Po utworzeniu darmowego konta uczeń uzyska dostęp do materiałów edukacyjnych z przedmiotów objętych nauczaniem w szkole podstawowej. Materiały te w całości realizują podstawę programową MEN. Na platformie uczniowie znajdą kompletne karty pracy z przedmiotów takich jak: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, przyroda, chemia.

STRONA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog na swojej stronie publikuje mnóstwo kursów, webinarów i szkoleń, które nie tylko uatrakcyjnią wolny czas w domu, ale z pewnością podniosą kompetencje cyfrowe uczniów i nauczycieli. Wprowadzą w świat programowania i kodowania.


Strona znajduje się TUTAJ

Kolejna platforma to znana chyba wszystkim nauczycielom, ale niekoniecznie uczniom platforma Learningapps. Na bezpłatnej, polskiej stronie znajdują się ogromne zasoby interaktywnych ćwiczeń, chyba z każdego przedmiotu. Zachęcamy do aktywności i utrwalania wiedzy właśnie z tą platformą. 
Strona znajduje się TUTAJScholaris to portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.

Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.STRONA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

Platforma edukator to bezpłatne, otwarte narzędzia i zasoby edukacyjne. Wykorzystać bezpłatnie możemy dostępne na stronie aplikacje, symulatory, modele, lektury, atlasy biologiczne, filmy, prezentacje - wszystko znajduje się w  bazie platformy.
Najbogatszy zbiór narzędzi i zasobów dydaktycznych za darmo, ale także gotowych zasobów np. z biologii, czy matematyki.  Na platformie możemy stworzyć prezentacje, w których z powodzeniem zamieścimy wykresy, wzory matematyczne, wory chemiczne, elementy graficzne, czyli zasoby dostępne na platformie.Strona znajduje się TUTAJ


Nie zapomnijmy o platformie wolnelektury, na której bez problemu, bez wychodzenia z domu znajdziemy potrzebne uczniom lektury w formacie pdf, ale także w formie audiobuków. Lektury można wydrukować, ale także pobrać na swój komputer.
Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.
Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS. Strona internetowa Platforma znajduje się TUTAJ


Cyfrowa biblioteka POLONA- Polona to od dziś najszybszy sposób na skorzystanie z zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Każdego dnia pracownicy wykonują dziesiątki tysięcy skanów i fotografii, tak by jak najszybciej w pełni udostępnić zbiory.
Platforma znajduje się TUTAJ


NINATEKA to kolejny wyjątkowy, unikalny zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie szkolnej lekcji. Selekcji materiałów dokonuje Dział Badań i Rozwoju Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. 

Posiadaczom konta EDU platforma  oferuje bezpłatny dostęp do filmów i audycji o charakterze edukacyjnym  oraz – dodatkowo – do scenariuszy lekcji, które ułatwią organizację lekcji z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych. Są one opracowywane przez praktyków edukacji – nauczycieli, specjalistów w danej dziedzinie, tak aby były przystosowane do szkolnych realiów i możliwości oraz zgodne z podstawą programową. 

W znalezieniu interesujących Cię materiałów pomogą Ci filtry EDU – używając ich możesz wybrać tylko te materiały, które dotyczą określonego poziomu nauczania lub przedmiotu albo tematu. Platforma znajduje się TUTAJ


Kolejną świetną platformą z gotowymi zadaniami dla uczniów Szkół Podstawowych jest Matika.Platforma znajduje się TUTAJ

Portal eKreda to propozycja od firmy Learnetic, wiodącego na rynku producenta i wydawcy najnowszych rozwiązań multimedialnych z dziedziny edukacji. eKreda to kluczowe rozwiązanie dla pedagogów, którzy dążą do udoskonalenia swoich metod nauczania oraz chcieliby tworzyć oraz udostępniać własne zasoby interaktywne.
Serwis eKreda to produkt skierowany zarówno do indywidualnych osób pragnących podzielić się swoją wiedzą ze znajomymi, nauczycieli, którzy chcą udostępnić swoim uczniom ciekawe i stymulujące zasoby edukacyjne, jak również wydawców tworzących profesjonalne, interaktywne treści dostępne na wielu platformach.
Zasoby utworzone w serwisie eKreda mogą być wykorzystane na wszystkich urządzeniach stacjonarnych i mobilnych.Platforma znajduje się TUTAJ


E‑podręczniki to bezpłatne i dostępne dla wszystkich materiały edukacyjne. Na platformie znajdziesz skategoryzowane w poszczególne przedmioty treści edukacyjne i interaktywne ćwiczenia zgodne z podstawą programową. 
Platforma znajduje się TUTAJ


Platforma z zasobami edukacyjnymi, bezpłatnie na czas nauki zdalnej.  Znajdziemy tam zasoby nie tylko dla uczniów szkół ogólnodostępnych, ale także szkół specjalnych.


Platforma znajduje się TUTAJ


Seria programów multimedialnych dla dzieci z wadami wymowy i innymi zaburzeniami sprawności językowej, do wykorzystania na zajęciach logopedycznych, rewalidacyjnych i innych mających na celu kształtowanie umiejętności językowych i niwelowanie trudności z tym związanych.

Program – przeznaczony dla logopedów i pedagogów – składa się z blisko dwóch tysięcy ekranów interaktywnych oraz zestawu materiałów dodatkowych w jednym pudełku.

mTalent Zajęcia Logopedyczne I to:

największa na rynku liczba interaktywnych ekranów do ćwiczenia poszczególnych głosek,
ponad 25 tytułów obejmujących materiał z różnych zakresów terapii logopedycznej,
Kartoteka (baza danych dla logopedy), która pozwala prowadzić zapiski dotyczące zajęć z uczniami i monitorować ich postępy,
ćwiczenia zaczerpnięte z tradycyjnych etapów terapii głosek oraz etapów ponadstandardowych,
prawidłowo dobrany i wyselekcjonowany materiał językowy. Platforma bezpłatna na czas nauki.
Platforma znajduje się TUTAJ


W sieci istnieje wiele platform i programów z gotowymi interaktywnymi quizzami, dzięki którym uczniowie mogą utrwalić zdobytą wiedzą. Jednym z nich jest  Quizizz, czyli  to darmowa platforma umożliwiająca tworzenie i przeprowadzanie quizów. Do zabawy wykorzystuje się podobnie jak w Kahoot urządzenia mobilne i stacjonarne. Prosta obsługa, ciekawy interfejs, motywujące grafiki sprawiają, że quizy wywołują pozytywne reakcje i mnóstwo emocji.Platforma z quizzami znajduje się TUTAJ

Świetna platforma do tworzenia interaktywnych puzzli, które pomogą nie tylko w kształtowaniu percepcji wzrokowej, ale także koordynacji wzrokowo-ruchowej.


Platforma znajduje się TUTAJ
Nie zapomnijmy też o bezpłatnej usłudze Microsoft Teams i innych rozwiązaniach Microsoft w ramach bezpłatnego Office 365 A1 stworzone dla edukacji umożliwiają uczniom i studentom swobodną i zdalną naukę. Materiały i zadania mogą zostać udostępnione w trybie online, a uczniowie, studenci, nauczyciele i wykładowcy współpracować przy pomocy zdalnych komunikatorów, które pozwalają zarówno na pracę grupową, jak i indywidualną.Więcej o usłudze przeczytacie TUTAJ

Teacher - platforma edukacyjna
System Teacher jest platformą edukacyjną służącą jako pomoc dydaktyczna uczniom szkół podstawowych, średnich i wyższych. System pozwala na:
naukę języka angielskiego (testy tradycyjne, testy wyboru, układanki, słownik),
naukę języka polskiego (dyktanda),
naukę matematyki (nauka podstawowych działań matematycznych, rysowanie wykresów funkcji),
naukę chemii (nauka nazw i symboli pierwiastków chemicznych, nauka układu okresowego pierwiastków),
naukę geografi (nauka stolic państw świata).


PLATFORMA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ


Aplikacja studencka Educandy daje ci dostęp do gier stworzonych przez nauczycieli, rodziców, czy nawet samych uczniów nauczycieli stworzonych na stronie, poprzez specjalne kody dostępu. Nauczyciel przygotowując konkretne zadania czy ćwiczenia gromadzi je na swoim koncie. Chcą je udostępnić uczniom czy innym użytkownikom podaje kod dostępu, który jest automatycznie generowany. Przygotowując materiał do jednego typu zadań możesz wykorzystać jeszcze wiele razy, ponieważ aplikacja wygeneruje na jego bazie kolejne.
W educandy możemy tworzyć wykreślanki, gry typu kółko- krzyżyk, labirynty lub zadania typu połącz w pary. Z aplikacji możemy skorzystać w formie mobilnej lub stacjonarnej na komputerze czy tablicy interaktywnej. 
Każdą stworzoną wcześniej grę możemy edytować, zagrać w nią lub udostępnić. Dla ucznia możemy wygenerować kod dostępu, innym nauczycielom przesłać link. Chcąc osadzić zadanie na blogu czy stronie internetowej generujemy kod do osadzenia.Platforma TUTAJ


MATMAG.PL to zbiór filmów i kursów instruktażowych do nauki matematyki.


STRONA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ


Kursy dla uczniów, którzy przygotowują się do egzaminu z matematyki. To zbiór zadań i arkuszy.STRONA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJFantastyczny system służy do przeprowadzania powtórzeń, sprawdzianów, zajęć pozalekcyjnych - czyli do pracy w szkole, ale też do zadań domowych oraz uczniowie uczestniczą w naszych konkursach międzyszkolnych. Jest to płatna usługa, ale może komuś się przyda. 
STRONA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ


Matematyka dla szkół średnich? Na stronie howgh.pl znajdują się rozwiązania zadań krok po kroku oraz wyjaśnienia zagadnień teoretycznych. Nauka poprzez naśladowanie #howgh.


STRONA ZNAJDUJE SIE TUTAJ

Kompletny program online przygotowujący do matury z matematyki. Przez tydzień bezpłatny dla wszystkich użytkowników.


STRONA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ


Portal Ministerialny Zdalne lekcje.STRONA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

Dla uczniów szkół ponadpodstawowych i kształcenia zawodowego, Materiały edukacyjne .


Blog znajduje się TUTAJ
Materiały edukacyjne dla szkolnictwa zawodowego  TUTAJ


Nauczycielskie blogi, na których znajdują się wartościowe ćwiczenia i materiały edukacyjne to żródło nie tylko inspiracji, ale interaktywnych zasobów i materiałów. Niektóre z nich to:

Nie zapomnijmy też o edukacyjnych kanałach na youtube. Jednym z atrakcyjniejszych jest kanał Pana Belfra, na którym uczniowie mogą uczyć się chemii. 

Kanał znajduje się TUTAJ
W przestrzeni medialnej znajduje się wiele stron i platform, na których opublikowano wartościowe, bezpłatne materiały edukacyjne, które uczą też bezpiecznych zachowań w sieci. 
Zachęcamy do skorzystania z nich i aby ułatwić to Państwu stworzyłyśmy interaktywny plakat, na którym przypięte są strony z tymi zasobami. Wystarczy kliknąć przycisk play na poszczególnym polu grafiki, by automatycznie przedostać się na stronę z wybranymi pomocami.
Plakat przygotowałyśmy w programie genial.ly.
O bezpieczeństwie w Internecie należy mówić każdego dnia, tygodnia i miesiąca. Stąd koncepcja plakatu nawiązująca do systematyczności i stałości tych działań.
2 komentarze:

  1. Matematyka dla szkół średnich? Na stronie https://howgh.pl znajdują się rozwiązania zadań krok po kroku oraz wyjaśnienia zagadnień teoretycznych. Nauka poprzez naśladowanie #howgh

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam też www.eduelo.pl
    Są tam quizy zgodne z podstawą programową dla klas II-VI szkoły podstawowej.
    Szkoły mogą korzystać z programu za darmo.

    OdpowiedzUsuń