SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

środa, 29 lipca 2020

GĄSIENICE- gra edukacyjna kształtująca kompetencje matematyczne.


Czas wakacji to odpowiedni moment na wspólne, rodzinne zabawy, gry planszowe i zręcznościowe. To też dobry czas na rozwijanie logicznego myślenia, percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, ale także czas na rozwijanie rozmaitych kompetencji przez zabawę.
My z racji wykonywanego zawodu poszukujemy, testujemy i sprawdzamy nowości na rynku, które możemy wykorzystać podczas zajęć edukacyjnych, rewalidacyjnych, ale także podczas prywatnej terapii w gabinecie. Bardzo często tworzymy własne pomoce, dostosowane do potrzeb dzieci. Na rynku istnieje wiele fantastycznych firm i sklepów, które prześcigają się w promocji swoich zabawek i pomocy. My przeglądając ich ofertę zawsze zwracamy uwagę na wielofunkcyjność danej pomocy dydaktycznej, która swoim estetycznym, kolorowym i wzbudzającym zainteresowanie wyglądem, zmotywuje dzieci do nauki przez zabawę. Taka pomoc musi być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale i estetyczna. Wykonana z bezpiecznego tworzywa.
To co jest jednak najistotniejsze to jej funkcjonalność  i możliwości wszechstronnego wykorzystania. Interesują nas nie tylko pomysły wskazane w instrukcji, ale zawsze zastanawiamy się nad tym jak tę pomoc wykorzystać w inny sposób na swoich zajęciach?

Niewątpliwie taką pomocą jest gąsienica. Zestaw edukacyjnych, drewnianych kulek, bambusowych łyżek, żetonów i kolorowych gąsienic. Kreatywny zestaw zarówno do indywidualnych jak i grupowych zabaw.

Jak możemy tę pomoc wykorzystać w pracy z uczniami? To bardzo proste. Pomysłów na gąsienice mamy mnóstwo.

1. Z młodszymi uczniami utrwalać będziemy kolory, przeliczać kulki, rozpoznawać cyfry i wykonywać proste działania matematyczne.
2. Z dziećmi z niskimi umiejętnościami motorycznymi i manualnymi ćwiczyć możemy nabieranie na łyżki konkretnych kul, rozpoznając ich kolory i liczby. Dodatkowo doskonalić możemy koordynację wzrokowo ruchową.
3. Za pomocą żetonów układać możemy rytmy i sekwencje, a następnie odwzorowywać identyczne za pomocą kulek.
4. Kolorowe elementy pozwalają także na tworzenie zbiorów kolorów, ale także konkretnej sumy liczb.
5. Wylosowane  łyżkami w podanym czasie kulki możemy zliczać i dodawać ich wartość. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej punktów.
6. Do zabaw możemy wykorzystywać kolorowe gąsienice. Dzieci losując przypadkowe kulki, mogą nimi wypychać gąsienice, a następnie dodawać wartości zapisane na kulkach. Za pomocą tych liczb konstruować różne działania matematyczne. Wygra ta osoba, która będzie miała najmniejszą lub największą wartość.
7. Z wykorzystaniem kolorowych kulek możemy ćwiczyć rozróżnianie liczb parzystych i nieparzystych.
8. Możemy doskonalić także umiejętność porównywania liczb, ale także dopełniania do pełnej dziesiątki, lub podanej liczby.
9. Jedna z osób losuje za pomocą łyżki jedną kulkę. Odczytuje jej wartość, a następnie pozostali gracze wyławiają za pomocą łyżek te kulki, które mają większą, lub mniejszą wartość niż ta początkowa. Mogą to być np. kulki o tej samej wartości lub o 2 większy.
10. Inną propozycją  zabawy może być ułożenie żetonów według konkretnej kolejności, a następnie zdaniem dzieci będzie włożenie do gąsienicy kulek według tej samej kolejności. Po ich wyciągnięciu zadaniem ucznia jest dodanie liczb znajdujących się na kulkach.


11. Trudniejszą opcją tego zdania może być polecenie włożenia do gąsienicy konkretnej liczby kulek, w danym kolorze, ale tak by suma wszystkich kul wyniosła np. 10.

Zachęcamy do zapoznania się tą pomocą dydaktyczną, a zarazem zabawką. Być może wymyślicie inne zastosowanie gąsienic do czego zachęcamy.

Zestaw do nauki gąsienica znajdziecie TUTAJBrak komentarzy:

Prześlij komentarz