SZKOLENIE, KURSY, KARTY PRACY

czwartek, 29 września 2016

Gra- wyścig z tabliczką mnożenia. Gry planszowe są jedną z najbardziej skutecznych i lubianych przez uczniów pomocy dydaktycznych, które nie tylko efektywnie pomagają w przyswajaniu różnych treści, ale przede wszystkim angażują i integrują uczniów.
Mamy już na swoim koncie kilka gier, które stworzyłyśmy dla naszych uczniów, a dziś przedstawiamy kolejną, która ma za zadanie doskonalić i utrwalać tabliczkę mnożenia.
Zasady gry:
2-3 uczniów biorących  udział w grze, ma za zadanie jak najszybciej pokonać wyścig, przemieszczając się do mety. Do gry potrzebna jest kostka, której ściany są w kolorze kwadratów z działaniami mnożenia. Uczeń może przemieścić swój pionek na najbliższy kwadracik z kolorem, który wylosował, jeśli właściwie wskaże iloczyn dwóch liczb znajdujących się na tym polu. Wygrywa ten, kto pierwszy dojedzie do mety. 
Grę można modyfikować, według uznania i kreatywności osób grających. Ustalić można dodatkowe punkty, które zdobywać będą gracze, np. po wylosowaniu danego koloru. Dodatkowo np. za właściwe wskazanie iloczynu liczb na kolorach żółtych gracz otrzymuje dodatkowo 5 pkt, na niebieskich 10 pkt i tak dalej. Dodatkowo można wydrukować takie kwadraciki, które uczeń podczas gry zbiera, a na samym końcu podlicza punkty. Wówczas nie ważne jest kto pierwszy dotarł do mety, ale ile uzbierał punktów.
U uczniów, którzy mają duże trudności z opanowaniem tabliczki, albo nie są w stanie jej opanować ze względu na stopień swojej niepełnosprawności intelektualnej można grę wykorzystać z użyciem wsparcia w postaci planszy z tabliczką mnożenia, z której będą mogli korzystać, a przy okazji ćwiczyć pamięć i dobrze się bawić. Gra powstała w programie Photoshop, którego wykorzystujemy dzięki firmie Cortland. 
Grę można pobrać poniżej. Miłej zabawy z tabliczką mnożenia. 


6 komentarzy:

 1. Przepraszam, nie rozumiem, co to znaczy: "jeśli właściwie wskaże iloczyn dwóch liczb znajdujących się na tym polu". Czy uczniowie mają jakąś dodatkową tabelkę / dodatkowe liczby, na których wskazują wyniki?

  OdpowiedzUsuń
 2. Chodzi o wynik z danego pola ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł, na pewno wykorzystamy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. a co w przypadku podania błędnego wyniku?

  OdpowiedzUsuń