Świętowanie Dnia Niepodległości w szkole to nie tylko akademie i lekcje historii – to również doskonała okazja, by uczniowie mogli zaangażować się w kreatywne formy pracy na lekcji języka polskiego czy lekcji z wychowawcą.
Nasza zabawa ,,Mapa Niepodległości" to pomysł na dynamiczną lekcję, która pozwali uczniom zgłębić kluczowe wydarzenia i symbole zwiazane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, jednocześnie ćwicząc umiejętności współpracy, krytycznego myślenia i analizowania informacji.
Przygotowanie
Na początek nauczyciel łaczy uczniów w grupy, każda grupa otrzymuje duży arkusz papieru do stworzenia własnej mapy Polski. Uczniowie mają też do dyspozycji tablet, zestaw materiałów plastycznych: markery, kredki, flamastry, nożyczki i klej, które pozwolą im zaprojektować mapę w ciekawy i wizualnie atrakcyjny sposób. Dodatkowo każda grupa losuje jedą z 4 kart, która przedstawia ważną postać, wydarzenie lub symbol związane z odzyskaniem niepodległości.
Karty dostępne sa TUTAJ
Tworzenie mapy
Grupy rozpoczynają pracę, ustalając, gdzie na swojej mapie Polski umieszczą wybraną kartę, omawiają jej treść i planują kompozycję graficzną. W trakcie pracy mogą dodawać symbole związane z Polską, takie jak flaga, godło czy inne ilustracje, które wzbogacą projekt i podkreślą jego oryginalność.
Prezentacja map
Po zakończeniu pracy nad mapą każda grupa prezentuje swoje dzieło przed resztą klasy. Uczniowie opowiadają o postaciach lub wydarzeniach, tłumacząc, dlaczego były one ważne dla odzyskania niepodległości i jakie miały znaczenie dla historii Polski. Prezentacje te pomagają uczniom nie tylko w utrwaleniu wiedzy, ale również uczą ich formułowania myśli i jasnego przekazywania informacji.
Taka forma świętowania nie tylko angażuje uczniów, ale także rozwija ich umiejętności pracy zespołowej oraz krytycznego myślenia. Młodzi ludzie muszą ocenić, które informacje są ważniejsze i jak je przedstawić w sposób przystępny i atrakcyjny. Dzięki temu uczą się, jak efektywnie współpracować oraz dzielić się pomysłami, co wzmacnia ich poczucie odpowiedzialności za wspólny projekt. W rezultacie, nie tylko zyskują wiedzę na temat odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również umiejętności, które będą miały znaczenie w ich przyszłym życiu edukacyjnym i zawodowym.
Więcej materiałów na zajęcia, propozycji ćwiczeń i przykładowej dokumentacji znajdziesz w naszych szkoleniach z materiałami.
Jeżeli prowadzisz zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, skorzystaj z kompleksowego wsparcia w postaci:
- programu zajęć,
- przykładowych wpisów do dziennika,
- przykładowych ćwiczeń,
- oceny efektywności,
- gotowych zadań.
Jeżeli prowadzisz zajęcia rewalidacyjne skorzystaj z kompleksowego wsparcia w postaci:
- programu zajęć,
- przykładowych wpisów do dziennika,
- przykładowych ćwiczeń,
- oceny efektywności,
- gotowych zadań.
W ofercie mamy również teczki pedagoga specjalnego, zawierające niezbędną dokumentację do edycji oraz wskazówki, materiały i porady.
Dla nauczycieli współorganizujących kształcenie niezbędna dokumentację wraz z materiałami do pracy zawiera TECZKA NAUCZYCIELA WSPÓŁORGANIZUJĄCE.
Od wielu lat jesteśmy ekspertkami do spraw awansu zawodowego, swoją praktyczną wiedzę wykorzystałyśmy w publikacjach będących kompleksowym wsparciem dla nauczycieli na ścieżce awansu zawodowego. Zawierają one niezbędne informacje wraz z dokumentacją do edycji.
KOMPLEKSOWA POMOC W PRACY Z UCZNIEM Z UMIARKOWANĄ I ZNACZNĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Na prośbę Państwa przygotowałyśmy teczkę do pracy z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz